RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polska nie podpisze Światowego Paktu w sprawie Migracji

Pakt ma regulować kwestie międzynarodowego przepływu osób (fot. PAP/EPA/Juan Barak)
Pakt ma regulować kwestie międzynarodowego przepływu osób (fot. PAP/EPA/Juan Barak)

Najnowsze

Popularne

Polska nie podpisze ONZ-owskiego Światowego Paktu w sprawie Migracji (GCM) – zadecydował rząd. Wczesniej taką decyzję zapowiedział na antenie radiowej Jedynki minister obrony Mariusz Błaszczak.

Polska może odstąpić od międzynarodowego porozumienia o migracji

„Będę rekomendował premierowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact (GCM)” – napisał szef MSWiA Joachim Brudziński, który wziął...

zobacz więcej

W lipcu dokument został wstępnie zaakceptowany w Marakeszu przez 192 kraje członkowskie, w tym przez Polskę. Minister Błaszczak zapowiedział jednak, że nasz kraj paktu nie podpisze.

Jak podaje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, GCM to globalne porozumienie na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji. Przygotowano je na forum ONZ.

Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Choć nie będzie on miał mocy prawnie wiążącej, ma za zadanie upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

We wrześniu 2016 r. 193 kraje przyjęły w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Deklarację nowojorską w sprawie uchodźców i migrantów, wzywającą do całościowego uregulowania międzynarodowych przepływów osób. Wkrótce ruszyły też dwa oddzielne procesy negocjacji: Globalnego porozumienia ds. uchodźców oraz Globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji – czytamy na stronie PISM.

Proces konsultacji GCM, wspierany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), trwał do listopada 2017 r. i doprowadził do publikacji wstępnej propozycji (zero draft) w lutym 2018 r. Tym samym rozpoczął się etap formalnych negocjacji międzyrządowych koordynowanych przez Szwajcarię i Meksyk. Obejmował on sześć rund i miał umożliwić podpisanie porozumienia na specjalnej konferencji ONZ w grudniu w Maroku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej