Operacja o kryptonimie „Soda” pogrążyła Józefa Piniora

Były senator PO Józef Pinior jest oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Akt oskarżenia bardzo obciąża byłego senatora PO Józefa Piniora, który jest oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej – pisze „Fakt”, który dotarł do dokumentu. Zarzuty opierają się na materiałach Centralnego Biura Antykorupcyjnego z operacji o kryptonimie „Soda” – podsłuchach oraz wyciągach z kont polityka i jego asystenta.

Korupcja i powoływanie się na wpływy. Józef Pinior oskarżony

Były senator PO Józef Pinior został oskarżony o przyjęcie 46 tys. zł łapówek, obietnicę przyjęcia 20 tys. zł w zamian i powoływania się na wpływy –...

zobacz więcej

Józef Pinior został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G., biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku.

Do popełnienia tego przestępstwa miało dojść w 2015 r. O współudział został też oskarżony asystent senatora Jarosław Wardęga.

Jak pisze „Fakt”, akt oskarżenia opiera się na materiałach CBA z operacji o kryptonimie „Soda”. To podsłuchy i wyciągi z kont Piniora i jego asystenta, zestawione z jego aktywnością i spotkaniami – wyjaśnia gazeta. Publikuje również stenogramy i kalendarz sprawy.

Jak relacjonuje „Fakt”, sprawa rozpoczyna się 1 czerwca 2015 r., kiedy to Tomasz G. kontaktuje się z asystentem Piniora, pytając go, czy działa jeszcze politycznie. Ten potwierdza, informuje, że jest kandydatem w wyborach do Sejmu; jak podkreśla, ma dwie propozycje startu – z list PO albo z list Nowoczesnej.

Biznesmen prosi asystenta ówczesnego senatora Platformy o spotkanie, bo – jak mówi w stenogramie – „ma temat natury formalnej, prozaicznej - natury formalnej w ministerstwie” i liczy na jego pomoc. Asystent odpowiada mu, że „nie ma sprawy”. „Jestem z Józkiem do twojej dyspozycji” – dodaje.

Gazeta informuje, że następnego dnia (2 czerwca 2015 r.) Tomasz G. i Jarosław Wardęga spotykają się we Wrocławiu. W czasie tego spotkania asystent Piniora dzwoni do sekretariatu ministra i próbuje umówić ówczesnego senatora PO na rozmowę z ówczesnym wiceministrem infrastruktury i rozwoju Pawłem Orłowskim.

Dopytywany, w jakiej sprawie, Wardęga mówi: „mamy taką drobną interwencję senacką – prośbę o pomoc”.

Pinior przeciwny koalicji PiS na Dolnym Śląsku. „Będę wspierał protesty urzędników”

– Państwo polskie jest w rękach szajki. Musimy powiedzieć nie. Koalicja samorządowców z PiS to zdrada polskiej demokracji, polskiej wolności – mówi...

zobacz więcej

„Fakt” podaje, że 11 czerwca dochodzi do spotkania Piniora z wiceministrem Orłowskim. Z kolei 12 czerwca Tomasz G. przesyła na konto byłego senatora PO 5 tys. zł. Potwierdził to przez SMS wysłany do Wardęgi: „5 tys. jest na koncie. TG”. Asystent odpowiada: „Dzięki”, a następnie wysyła SMS do Piniora: „Jest już na koncie, pozdrawiam”.

W kolejnych dniach Wardęga dzwoni do resortu infrastruktury i rozwoju, dopytując o decyzję wiceministra ws. „interwencji” senatora. 22 czerwca otrzymuje odpowiedź, że decyzja jest pozytywna.

Tomasz G., który dowiedział się o rozwiązaniu sprawy, przesyła kolejne 5 tys., o czym asystent informuje Piniora. W rozmowie telefonicznej Pinior dopytuje, „jak sytuacja”, na co jego pracownik odpowiada mu: „No, właśnie dlatego do ciebie dzwoniłem. Załatwiłem piątkę. Masz to już na koncie na 100 proc.”.

Następnego dnia, 23 czerwca Wardęga otrzymuje SMS od biznesmena, w którym ten podkreśla, że nie ma potrzeby zwrotu 5 tys., bo jak się okazuje, sama zgoda wiceministra nie wystarcza do załatwienia sprawy – potrzebna jest jeszcze opinia od straży pożarnej.

2 lipca wszyscy trzej – Pinior, Tomasz G. oraz Wardęga - spotykają się we Wrocławiu. – Tam pewnie pada obietnica załatwienia sprawy – twierdzi „Fakt”. Potem asystent Piniora dostaje SMS od Tomasza G.: „Jarku, podaj jednak numer rachunku, bo nie mam przy sobie”.

3 lipca Pinior informuje swojego pracownika, że nie otrzymał przelewu, ten od razu dzwoni do biznesmena, który mówi mu, że jeszcze nie zrobił przelewu; po rozmowie od razu go wysyła.

9 lipca Pinior spotkał się z zastępcą komendanta Państwowej Straży Pożarnej; ostateczna decyzja w tej sprawie zostaje podpisana 9 września. Ostatni przelew trafia do byłego senatora PO 22 września.

17 grudnia ma się rozpocząć we Wrocławiu proces byłego senatora PO Józefa Piniora i jego asystenta Jarosława Wardęgi. Obaj są oskarżeni o korupcję, m.in. o przyjęcie co najmniej 40 tys. zł. Pinior od początku deklaruje, że udowodni w sądzie swą niewinność.

źródło:
Zobacz więcej