Australijska policja udaremniła serię zamachów

Policja przeszukała mieszkania zatrzymanych i zabezpieczyla materiał dowodowy (fot. PAP/EPA/DAVID CROSLING)

Policja australijska aresztowała trzy osoby pod zarzutem przygotowywania ataków w miejscach publicznych w Melbourne. Mężczyźni w wieku 30, 26 i 21 lat zostali zatrzymani po tym, jak próbowali uzyskać karabiny półautomatyczne, którymi chcieli się posłużyć podczas zamachów. „Z pewnością inspirowali się Państwem Islamskim” (IS) – oświadczył komendant policji w stanie Wiktoria Graham Ashton.

Zamach terrorystyczny w Australii? Próbowali wnieść bombę na pokład samolotu

Dwaj mężczyźni, oskarżeni w czwartek o przygotowywanie zamachu terrorystycznego, planowali wnieść bombę domowej roboty na pokład samolotu, który...

zobacz więcej

Zarzut planowania ataku terrorystycznego postawiono również 21-letniemu zatrzymanemu, który miał być przywódcą grupy. Wszyscy zatrzymani są obywatelami australijskimi; władze wcześnie unieważniły ich paszporty.

– Mamy dostateczne dowody aby działać w trybie antyterrorystycznym – oświadczył komisarz policji w stanie Wiktoria Graham Ashton.

– Bez wątpienia poszukiwali miejsc masowych zgromadzeń, miejsc w których gromadzą się tłumy. Próbowali znaleźć takie miejsca, w których będzie można zabić jak najwięcej ludzi – wyjaśnił.

Według policji podejrzani nie zadecydowali jeszcze, gdzie konkretnie dokonają ataków, ale miały one nastąpić w najbliższej przyszłości.

Był to już kolejny tego rodzaju incydent. W Australii obowiązuje od 2014 r. podwyższony poziom alertu antyterrorystycznego, który oznacza, że atak jest „prawdopodobny”. Władze najbardziej obawiają się powracających do kraju z Afganistanu i Iraku weteranów.

źródło:

Zobacz więcej