Raport

#FabrykahejtuPO

Podwyżki dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Koniec strajku

Związek liczy, że porozumienie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy i pracowników SW (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Średnio 655 zł brutto podwyżki od stycznia 2019 r. dla funkcjonariuszy i 300 zł dla pracowników Służby Więziennej przewiduje porozumienie podpisane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Brudziński do funkcjonariuszy: Nie roztrwońcie zaufania Polaków

– Jesteście w reżimie służb mundurowych, przekażcie to swoim podopiecznym. Nie można pozwolić sobie na to, by destabilizować służby kosztem...

zobacz więcej

O zawarciu porozumienia poinformował na stronie związku przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW Czesław Tuła. Porozumienie zostało podpisane przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego i przewodniczącego Tułę.

Jak wskazał w komunikacie szef związku, „podpisanie porozumienia kończy akcję protestacyjną prowadzoną przez Związek Zawodowy”.

Podobnie o wypracowanym kompromisie wypowiedział się wiceminister Jaki. – Porozumienie kończy strajk Służby Więziennej i jest – zaraz po pierwszej od 1989 r. ustawie modernizacyjnej SW – największym zastrzykiem środków dla tej formacji od dekad – zaznaczył.

Oprócz przyszłorocznej podwyżki uposażeń i wynagrodzeń porozumienie zakłada również, że od 1 stycznia 2020 r. funkcjonariusze SW otrzymają podwyżkę uposażenia miesięcznego w wysokości nie mniejszej niż 500 zł brutto liczone wraz z nagrodą roczną. Natomiast pracownicy Służby Więziennej dostaną podwyżkę wynagrodzenia nie mniejszą niż 400 zł brutto.

Zawarty kompromis przewiduje też, że minister sprawiedliwości opracuje projekt nowelizacji ustawy przewidujący usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia uprawniającego do nabycia emerytury policyjnej. Zmiany te miałyby wejść w życie do 1 lipca 2019 r.

Wiceminister Jaki wyraził zadowolenie z podpisanego porozumienia. – Służba Więzienna jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Dlatego cieszy mnie kolejny krok do unowocześnienia tej formacji – podkreślił.

Z kolei szef NSZZFiPW wyraził nadzieję, że porozumienie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy i pracowników.

– Z dużą satysfakcją podkreślam, że porozumienie reguluje znacznie szersze spektrum problemów niż porozumienie innych służb mundurowych z ministrem MSWiA – ocenił.

banner

źródło:

Zobacz więcej