RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezes Nissana aresztowany za manipulacje podatkowe w Japonii

Carlos Ghosn wyprowadził na prostą balansujący na skraju bankructwa koncern Nissan (fot. Chesnot/Getty Images)

Prezes Nissana został aresztowany po tym, jak padło na niego podejrzenie o zaniżanie swojego wynagrodzenia w sprawozdaniach finansowych. Koncern postanowił odwołać ze stanowiska Carlosa Ghosna w czwartek. Prezes koncernu miał ukrywać dochody, a także wykorzystywać pieniądze firmy w celach prywatnych.

Oszustwa notarialne w Gdańsku. Sąd przywrócił notariuszom prawo do wykonywania zawodu

Sąd Rejonowy w Gdańsku uchylił decyzję prokuratury o zawieszeniu w prawie wykonywania zawodu pięciorga notariuszy w związku ze śledztwem dotyczącym...

zobacz więcej

Jak podał w oświadczeniu dyrektor naczelny Hiroto Saikawa, Carlos Ghosn ma zostać w czwartek usunięty ze stanowiska dyrektora generalnego koncernu. Został oskarżony o zaniżanie dochodów w zeznaniach podatkowych.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęto po otrzymaniu sygnału przez informatora.

– Dochodzenie wykazało, że przez wiele lat zarówno Ghosn, jak i Kelly zgłaszali zaniżone kwoty w raporcie papierów wartościowych giełdy w Tokio, w celu zmniejszenia ujawnionej kwoty w zeznaniu Carlosa Ghosna – oświadczył Nissan.

Nissan współpracuje także z innym japońskim producentem samochodów Mitsubishi oraz z francuskim koncernem motoryzacyjnym Renault. Ghosn jest prezesem obu powiązanych firm oraz szefem aliansu Nissana Renault i Mitsubishi.

Po ujawnieniu informacji giełdowe notowania Nissana i Renault spadły. Akcje Renault poszybowały o 11 procent w dół, a wartość rynkowa Renault spadła o 2 mld euro do 17 mld euro. To jeden z najgorszych wyników w Europie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że rząd w Paryżu, który jest głównym akcjonariuszem francuskiego koncernu motoryzacyjnego, będzie czujny na temat Renault i jego sojuszu z Nissanem.

Carlos Ghosn to brazylijski biznesmen pochodzenia libańskiego, prezes i dyrektor generalny koncernu Nissan, szef strategicznego partnerstwa pomiędzy Renault i Nissanem. W Japonii został bohaterem narodowym w związku z wcieleniem w życie planu wyprowadzenia z ciężkiego kryzysu i możliwego bankructwa koncernu Nissan.

źródło:
Zobacz więcej