Ktoś stanął w tym miejscu 7,5 tys. lat temu. Epokowe odkrycie w Turcji

Stopy osoby, która zostawiła ślady miały 26-27 centymetrów, co odpowiada dzisiejszemu rozmiarowi obuwia 42-43 (fot. TT/Turkey_Pics)

Archeolodzy odkryli na neolitycznym stanowisku w północno-zachodniej Turcji dwa ludzkie odciski stóp, pochodzące sprzed ok. 7,5 tys. lat – informuje serwis internetowy Daily Sabah. Długość stóp wynosi 26-27 cm, co odpowiada dzisiejszemu rozmiarowi obuwia 42-43.

Odkryto najstarsze szczątki człowieka w Polsce. Mają ponad 100 tys. lat

Najstarsze szczątki człowieka na terenie Polski mają ponad 100 tys. lat. Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka, które zostały...

zobacz więcej

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym Aktopraklik, położonym koło miejscowości Hasanaga, w dystrykcie Osmangazi w prowincji Bursa.

Jak poinformował prof. Necmi Karul z Uniwersytetu Stambulskiego, kierujący pracami wykopaliskowymi na tym stanowisku, podczas badania poziomu gruntu wśród odsłoniętych pozostałości prehistorycznej osady archeolodzy odkryli dwa naprzemienne odciski ludzkich stóp, zachowane w obecnie utwardzonym, a niegdyś błotnistym podłożu.

Według naukowców ślady zostały pozostawione ok. 7,5 tys. lat temu przez osobę, której stopy miały 26-27 cm, co odpowiada rozmiarowi obuwia 42-43.

Zdaniem prof. Karula mieszkańcy neolitycznej osady anatomicznie w żaden sposób nie różnili się od współczesnych ludzi.

Badania na stanowisku archeologicznym Aktopraklik rozpoczęły się zaraz po jego odkryciu w 2002 r., kiedy pod powierzchnią starożytnego kopca odkryto pozostałości z okresu bizantyńskiego i rzymskiego.

Dalsze prace badawcze w kolejnych latach doprowadziły do ustalenia, że początki ludzkiego osadnictwa w tym miejscu sięgają okresu neolitu, a pierwsze ślady stałej obecności człowieka pochodzą z ok. 6500 r. p.n.e., a więc są 1000 lat starsze od odkrytych odcisków stóp.

źródło:

Zobacz więcej