PiS jednoczy się z radnymi KO w powiecie lubartowskim. Władzę tracą ludowcy

Lubartów (fot. Wikipedia/Ania Poleszak)

Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz bezpartyjni radni z Koalicji Obywatelskiej będą tworzyć koalicję w radzie powiatu lubartowskiego (Lubelskie). Władzę w tym powiecie straciło PSL.

Sejmik Województwa Mazowieckiego. KO i PSL podpisały umowę koalicyjną

W poniedziałek Koalicja Obywatelska i PSL podpisały umowę koalicyjną na lata 2018-2023 w sejmiku mazowieckim. Porozumienie sygnowali: wiceprezes...

zobacz więcej

W wyborach na 21 mandatów w radzie powiatu lubartowskiego PiS uzyskało 11, KO – 3, a PSL - 7.

Mimo że PiS uzyskał samodzielną większość w radzie, to jednak podpisano porozumienie o koalicji z radnymi KO. – Większość jednego głosu nie daje stabilnej większości, bo kiedy na przykład coś komuś wypadnie, zachoruje czy z innych powodów będzie nieobecny, to wtedy tej większości nie ma. Porozumienie daje nam stabilną większość – powiedziała przewodnicząca zarządu PiS w powiecie lubartowskim Ewa Zybała.

Podkreśliła, że na szczebel lokalny nie powinno się przenosić sporów i kłótni obecnych na wyższych szczeblach władzy. Jak dodała, w powiecie potrzebna jest współpraca m.in. dla pozyskiwania inwestorów, wspierania sportu. „Doszliśmy do wniosku, że jest nam po drodze” – zaznaczyła.

– Może kogoś taka koalicja dziwić, ale my musimy podchodzić do tego rozsądnie, zorganizować to w taki sposób, aby możliwe było spokojne, stabilne rządzenie dla dobra regionu i mieszkańców – powiedziała Zybała.

Z list Koalicji Obywatelskiej do rady powiatu lubartowskiego weszło trzech radnych, którzy nie są członkami żadnej partii. Wśród nich jest popierany przez PO Janusz Pożak, kolarski mistrz Polski z 1980 r., obecnie prezes Polskiego Związku Kolarskiego, który będzie radnym powiatu lubartowskiego trzecią kadencję.

– Propozycja padła ze strony radnych PiS. Zawarliśmy porozumienie na zasadach partnerskich – powiedział Pożak.

Jak dodał, rozmowy były merytoryczne i dotyczyły uzgodnień o kontynuacji działań rozpoczętych w mijającej kadencji oraz realizacji innych postulatów programowych. Wskazał m.in. na modernizację szpitala, wsparcie domów opieki społecznej czy budowę infrastruktury rowerowej. Pożak popiera program PO i powiedział, że „poglądów nie zmienia”. – Koalicje przede wszystkim tworzą ludzie, a ja część tych ludzi znam od wielu lat, najważniejsze jest, żeby działać na rzecz regionu, a nie patrzeć na partie i podziały polityczne – zaznaczył.

źródło:
Zobacz więcej