RAPORT

Wojna na Ukrainie

Francja: Demonstranci zablokowali magazyny paliw

Protesty we Francji trwają od soboty (fot. REUTERS/Jean-Paul Pelissier)
Protesty we Francji trwają od soboty (fot. REUTERS/Jean-Paul Pelissier)

Protestujący we Francji przeciw zapowiedzianym podwyżkom cen paliw zablokowali trzy magazyny paliw. Demonstracje we Francji trwają od soboty.

Francja: Demonstracje przeciwko polityce władz. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba zginęła, dwie są w stanie krytycznym, blisko 30 rannych. To bilans protestów, przeciwko wysokim cenom paliw, które trwają w całej...

zobacz więcej

Protestujący zablokowali magazyny w Vern oraz w Fos-sur-Mer. Oba obsługuje francuski koncern naftowy – Total. O blokadzie poinformował rzecznik przedsiębiorstwa. Trzeci skład, który zablokowali demonstranci, znajduje się w La Rochelle.

W weekend na francuskie ulice wyszło kilkaset tysięcy demonstrantów, którzy zablokowali drogi w kilku tysiącach miejsc. Rannych zostało kilkaset osób, a jedna z protestujących zmarła wskutek potrącenia przez kobietę, która prowadząc pojazd usiłowała przebić się przez blokadę.

Rząd twierdzi, że ze względów ekologicznych nie zamierza rezygnować z dalszych podwyżek cen paliwa, które w ciągu ostatniego roku zdrożało o 29 centów za litr. Teraz olej napędowy ma kosztować o ponad sześć centów więcej. 70 procent Francuzów dojeżdża do pracy samochodem, z tego aż 61 procent pojazdami z napędem Diesla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej