Ukraińscy pracownicy uciekną z Polski do Niemiec? Może to obniżyć PKB Polski o 1,6 proc.

Polskie agencja zatrudnienia działające na Ukrainie ostrzegają przed odpływem pracowników tego kraju do naszych sąsiadów (fot. arch. PAP/ Grzegorz Jakubowski)

Polskie agencje zatrudnienia działające na Ukrainie ostrzegają: nasila się konkurencja o tamtejszych pracowników ze strony Czech, Słowacji i Niemiec – podkreśla poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Nad polskim rynkiem pracy zawisło widmo odpływu Ukraińców na Zachód

Od kilku lat Polska jest popularnym kierunkiem migracji wśród obywateli Ukrainy. Z danych ZUS wynika, że w trzecim kwartale 2018 r. liczba...

zobacz więcej

„Niemieccy pośrednicy już werbują na Ukrainie kandydatów do pracy, przygotowując się na wejście w życie przepisów, które w przyszłym roku mają ułatwić migrację zarobkową do Niemiec. Wzmogła się też konkurencja ze strony Czech i Słowacji. Ukraińcom oferuje się tam zarobki o 20-30 proc. wyższe niż u nas. – Z Polski może wyjechać duża część fachowców – obawia się Marian Przeździecki, dyrektor ukraińskiego oddziału Work Service. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) potencjalny ukraiński exodus szacuje na 500 tys. osób, co obniżyłoby nasz PKB o 1,6 proc.” – czytamy w „Rz”.

„Zdaniem Jacka Piechoty, prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, chociaż naszym atutem w oczach Ukraińców jest bliskość geograficzna i kulturowa, to konkurencja ze strony państw, gdzie można zarobić więcej, jest realnym zagrożeniem” – zaznaczono.

„Według cytowanych przez PulsHR niemieckich statystyk w 2017 r. po wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla Ukraińców ich liczba wzrosła za Odrą o prawie 10 proc., do 138 tys. ZPP apeluje o spójną politykę migracyjną. Jej niemal gotowy projekt jesienią wrócił do uzgodnień międzyresortowych. – Polityka migracyjna powstaje na styku wielu resortów, dotyczy wielu tematów, więc uzgodnienia muszą potrwać – broni się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju” – czytamy w dzienniku.

źródło:

Zobacz więcej