Samuel Pereira: Rządzący mieli dokładną wiedzę, jak wygląda wyłudzanie VAT-u

– Cała rozmowa trwała kilka godzin. Część dotycząca wyłudzeń VAT-u i działania mafii podatkowej trwa kilka minut. Wynika z niej jedno: ówcześnie rządzący na szczytach władzy byli w pełni świadomi wzrostu przestępczości mafii VAT-owskiej, mieli dokładną wiedzę, jak wygląda wyłudzanie VAT-u, czyli, de facto, kradzież środków publicznych, i wykazywali pełną bezradność – mówi szef portalu tvp.info Samuel Pereira o nagraniu dokonanym we wrześniu 2013 r. w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Paweł Graś u Sowy: Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, teraz tylko VAT

Portal tvp.info dotarł do nagrania z września 2013 r., na którym Paweł Graś z kolegami rozmawiają o wzroście przestępstw podatkowych w Polsce....

zobacz więcej

Portal tvp.info dotarł do nowych taśm z restauracji Sowa i Przyjaciele. Zarejestrowano na nich, jak Paweł Graś i jego towarzysze rozmawiają o wzroście przestępstw podatkowych w Polsce. Najbliższy współpracownik Donalda Tuska mówi otwarcie, że bardziej opłacalna jest kradzież VAT, niż produkcja narkotyków. – Produkcja faktur jest lepsza – zauważa jego rozmówca. Graś żartuje też, że może udzielić rad koledze, którego nęka skarbówka.

Ten fragment Samuel Pereira uznał za najbardziej zaskakujący. – Jest to szczególny moment – dwa lata po wprowadzeniu wyższego VAT-u, 23-procentowego – przypomina dziennikarz.

– Dzisiaj widzimy, analizując wykresy, że wpływy do budżetu z VAT-u wtedy malały. Skala kradzieży podatków była ogromna. Widać, że rzecznik rządu jest w pełni bezradny. Tłumaczy swoim towarzyszom, że nic się nie da z tym zrobić, że nawet złapani za rękę przestępcy nie są karani – komentuje Pereira.

Szef portalu tvp.info ujawnił również, że cała rozmowa daje obraz, jak konkretnie obchodzono wtedy płatności VAT-u.

źródło:
Zobacz więcej