RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Depesza o odrodzeniu Polski. Specjalna audycja w Polskim Radiu

(fot. arch.PAP/DPA)
(fot. arch.PAP/DPA)

W nocy z 18 na 19 listopada minęło 100 lat od nadania depeszy notyfikującej odrodzenie państwa polskiego. Z okazji tamtego wydarzenia wszystkie anteny Polskiego Radia nadały o północy specjalną audycję, która składała się z przedwojennego sygnału dźwiękowego Polskiego Radia, odczytania tekstu depeszy oraz hymnu.

Świat czyta pierwszą depeszę dyplomatyczną odrodzonej Polski [WIDEO]

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło przedstawicieli sześciu państw na trzech...

zobacz więcej

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił, że nadanie 100 lat temu noty dyplomatycznej było niezwykle symboliczne. W listopadzie 1918 roku na terenie odradzającej się Polski panował chaos, w Europie nikt nie wiedział kto rządzi, kto stoi na czele państwa, ani jak biegną jego granice, a wysłanie depeszy było pierwszym ruchem informującym świat, że jest już w Warszawie suwerenna władza i jakie ma aspiracje – wskazuje Kostro.

Kostro przypomniał, że zanim treść i znaczenie nadanej 100 lat temu depeszy dotarły do świadomości polityków na świecie musiało upłynąć kilka miesięcy. Jednym z elementów, który potwierdzał, że Polska jest państwem niepodległym i samodzielnie rządzonym był fakt porozumienia jakie zawarły główne siły polityczne, stwarzając wspólny rząd.

Nadana 100 lat temu depesza będzie zajmowała szczególne miejsce w budowanym Muzeum Historii Polski. Jest to symboliczny dokument, dowodzący aspiracji Polaków i tego, że potrafili połączyć siły w celu budowy państwa. Dlatego – tłumaczył Kostro – ta depesza będzie elementem ekspozycji wprowadzającej odwiedzających Muzeum Historii Polski, do działu związanego z II Rzeczpospolitą.

16 listopada 1918 roku depeszę notyfikującą odrodzenie Rzeczypospolitej napisał ówczesny naczelnik państwa Józef Piłsudski. Dwa dni później, po przejęciu Cytadeli i znajdującej się tam radiostacji z rąk niemieckich, Ślązak Jan Pradellok, nadał alfabetem Morse’a depeszę, która mówiła światu, że Polska stała się niepodległym państwem.

źródło:
Zobacz więcej