RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier: Polska jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska

– Problemy widzimy raczej po stronie Chin i Rosji niż Stanów Zjednoczonych. Polska jest jednocześnie bardzo proamerykańska i bardzo proeuropejska – oświadczył Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu. Premier odniósł się też do kontrowersyjnej inwestycji, która dzieli Polskę i Niemcy. – Na wschód od Odry nikt nie wierzy, że Nord Stream 2, to projekt biznesowy – podkreślił. Spotkanie dotyczyło relacji transatlantyckich.

Premier w sobotę wziął udział w konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR).

Szef polskiego rządu wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. „Europejskie podejście do przyszłości stosunków transatlantyckich” (ang. European Perspective on the Future of Translantic Relations).

Macierewicz o „europejskiej armii”: Stworzenie wojska skierowanego przeciwko USA to marzenie Rosji

– Stworzenie armii, która byłaby skierowana również przeciwko USA, to marzenie Rosji od wielu lat, marzenie pierwszych sekretarzy Związku...

zobacz więcej

Powody pogorszenia relacji „leżą po obu stronach Atlantyku”

Morawiecki był pytany o ocenę obecnej administracji amerykańskiej, biorąc pod uwagę, że po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA relacje transatlantyckie pogorszyły się. Szef polskiego rządu stwierdził, że powody tego pogorszenia „leżą po obu stronach Atlantyku. – Z polskiego punktu widzenia to jest bardzo zły fenomen. My jesteśmy przekonani, że powinniśmy mieć aktywny wkład w naprawę tych relacji – powiedział.

Podkreślił, że „polskie społeczeństwo i polskie państwo są proamerykańskie, ale też proeuropejskie”. – Nie ma wielu takich krajów jak Polska, które jednocześnie są bardzo proamerykańskie, protransatlantyckie a z drugiej strony są bardzo proeuropejskie – powiedział Morawiecki.

Szef polskiego rządu przyznał, że język Donalda Trumpa jest często „bardzo bezpośredni, bardzo szorstki w przeciwieństwie do języka prezydenta Chin”. – Nie powinniśmy jednak nie doceniać prawdziwych barier w handlu między Europą a Chinami – zaznaczył.

Morawiecki wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone nie są adwersarzem Europy. – Oczywiście, że nie. Chcielibyśmy mieć pokojowe relacje ze wszystkimi, w tym z Rosją i Chinami, ale widzimy problemy raczej po ich stronie, po stronie Chin i Rosji, niż Stanów Zjednoczonych – powiedział.

W TSUE odbyło się wysłuchanie Polski ws. zabezpieczeń dotyczących ustawy o SN

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyło się w piątek wysłuchanie ws. środków tymczasowych wobec polskiej ustawy o Sądzie...

zobacz więcej

Europejska armia wymagałaby znacznego wzrostu wydatków

– Byłbym za silną europejską armią, ale aby ją zbudować, musielibyśmy zwiększyć nasze wydatki na obronność. Niemcy wydają 1,23 proc. PKB na obronność, Francja 1,78 proc., Hiszpania 1,65 proc. Polska jest jednym z niewielu krajów NATO, które wydają 2 proc., a nawet więcej na obronność. To jest pewien warunek wstępny, aby projekt wspólnej europejskiej armii stał się realny – zauważył premier Polski.

Jak dodał, „łatwo o tym mówić, ale o wiele trudniej stworzyć właściwe środowisko i miejsce w budżecie, by to zrealizować”.


– Polska popiera PESCO (stałą współpracę strukturalną państw UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony – PAP), popieraliśmy również fundusz obronny. Te inicjatywy wspieraliśmy i wspieramy, ale jednocześnie warto porównać całkowite wydatki na obronność Europy z wydatkami Rosji, które są o wiele wyższe niż te oficjalne, oraz z wydatkami USA – powiedział Morawiecki.

– Aby móc się obronić samemu, Europejczycy musieliby znacznie zwiększyć wydatki na obronę, co my popieramy, ale jest to ogromny wysiłek ze strony wielu krajów, w tym Polski, która już w tej chwili wydaje więcej niż pozostałe kraje – zaznaczył.

W sprawie sędziów Polska zaproponuje KE pewne zmiany

Szef polskiego rządu został zapytany, jak rozwiąże problemy między Polską a Komisją Europejską, związane z reformą wymiaru sprawiedliwości. – Jestem przekonany, że na pewno dogadamy się z KE i na pewno znajdziemy rozwiązanie w tej dyskusji – odparł. Premier poinformował również, że w ciągu kilku dni Polska przedstawi i zaproponuje KE „pewne zmiany”. – Mamy nadzieję, że będzie z tego zadowolona – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej