RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ruszyła Szlachetna Paczka – każdy może wybrać rodzinę, której pomaga

Uczestnicy Marszu Szlachetnej Paczki z okazji otwarcia bazy rodzin, którym w tym roku pomoże Szlachetna Paczka (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

W sobotę otwarto bazę rodzin, które można wesprzeć w ramach akcji Szlachetna Paczka. Ulicami 16 miast w Polsce pod hasłem „Lubię ludzi” przeszły marsze, w trakcie których wolontariusze zachęcali do włączenia się w pomaganie.

Podbija serca i podniebienia. Coś z czego Polacy mogą być dumni. #PolskaToWiecej

E.Wedel to najstarsza i jedna z najsilniejszych czekoladowych marek w Polsce. Od prawie 170 lat dostarcza swoim konsumentom radość i przyjemność...

zobacz więcej

Wśród transparentów na marszu w Krakowie były hasła: „Myśl jak romantyk, działaj jak pozytywista”, „Jesteśmy super W, tworzymy historię”, „Super W są super, zmieniamy świat na lepsze”.

„Idziemy po to, żeby cały świat dowiedział się, że już dzisiaj można wybrać rodzinę na stronie www.szlachetnapaczka.pl i razem z paczką przyjaciół zorganizować pomoc właśnie dla niej” – mówiła PAP prezes Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę, Joanna Sadzik.

„Wolontariusze nadal odwiedzają rodziny, więc nie mogę powiedzieć, ile dokładnie ich będzie. Liczymy, że tych rodzin, które potrzebują pomocy materialnej będzie około 15-20 tys., bo inną pomoc - prawną czy lekarską także organizujemy” – dodała.

W ramach akcji Szlachetna Paczka przez najbliższe trzy tygodnie każdy może - wspólnie z bliskimi i znajomymi - wybrać osoby lub rodziny, którym chce pomóc. Ich historie i informacje, czego potrzebują zostały opisane są na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Darczyńca kompletuje paczkę i przekazuje ją wolontariuszom. Potrzebujący otrzymają prezenty w „weekend cudów” – 8 i 9 grudnia. W tegoroczną akcję jest zaangażowanych 14 tys. wolontariuszy w 700 rejonach w całej Polsce. Sadzik dziękowała im w sobotę za ich zaangażowanie i za poświęcenie własnego czasu, po to „by zauważyć drugiego człowieka i jego potrzeby”. Szlachetną Paczkę wspierają artyści, sportowcy i politycy, w tym także prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przygotuje paczkę dla wybranej rodziny.

Pomoc zadeklarowali reprezentanci Polski w piłce nożnej oraz siatkarze. Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 roku. Podczas poprzedniej edycji pomoc dotarła do około 20 tys. rodzin. W sobotę od rana chęć wsparcia akcji zadeklarowało już około 2,1 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej