RAPORT

Kampania 2020

Zmarł Lubomir Tomaszewski, twórca ćmielowskich figurek

Lubomir Tomaszewski zmarł w wieku 95 lat (fot. materiały Fundacji im. Lubomira Tomaszewskiego)

Nie żyje artysta malarz, rzeźbiarz i projektant porcelany, Lubomir Tomaszewski. Twórca zmarł w czwartek w swoim domu w Stanach Zjednoczonych – poinformowała w piątek prowadząca fundację imienia artysty, Katarzyna Rij.

Małpie szachy z Ćmielowa podbijają Anglię

Miały być koziołki, wyszły małpki. Autorem porcelanowych szachów, którymi zachwycili się Brytyjczycy, jest Adam Spała, właściciel Fabryki Porcelany...

zobacz więcej

Tomaszewski zasłynął m. in. jako projektant porcelanowych figurek z Ćmielowa – powstałych w połowie XX wieku – a także autor obrazów malowanych ogniem (m.in. za pomocą palnika i dymu).

– Był to człowiek i artysta niezwykle ambitny, szukający własnej drogi, powtarzał takie zdanie, że „zawsze chciał tworzyć sztukę jakiej nie tworzył nikt inny”. To bardzo obrazuje jego życie twórcze – i figurki, które stały się ikonami dizajnu, później obrazy ogniowe, i rzeźby, tworzone – jak to powiedział „The New York Times”: „w duecie z naturą” – podkreśliła w rozmowie z PAP, Katarzyna Rij.

Dodała, że mimo podeszłego wieku – miał 95 lat – Tomaszewski był cały czas aktywny i cały czas chciał tworzyć coś nowego – jeszcze w tym roku uczestniczył w wystawach w Stanach Zjednoczonych.

Zaznaczyła, że był on pogodnym człowiekiem, mimo tego, że życie bardzo mocno go doświadczyło. „Był powstańcem warszawskim – brat zginął na jego rękach. Pomimo tego umiał odnajdywać jasną stronę życia i człowieczeństwa” – dodała Rij.

Podkreśliła, że Tomaszewski sztukę stawiał w życiu na pierwszym miejscu. – Dla niego czas spędzony nie na twórczym wyrażaniu się, był czasem straconym.

Obraz żyjącego artysty sprzedany za rekordową kwotę

Obraz Davida Hockneya pod tytułem „Portret artysty (Basen z dwiema postaciami)” został w czwartek wieczorem sprzedany za ponad 90 milionów dolarów....

zobacz więcej

Legenda polskiego i światowego wzornictwa

Lubomir Tomaszewski urodził się w 1923 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Od 1966 r. mieszkał w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Stał się współtwórcą nowego kierunku w sztuce – emocjonalizmu.

Jest uważany za legendę polskiego i światowego wzornictwa, jednego z najważniejszych projektantów porcelany figuralnej i serwisów kawowych produkowanych w Ćmielowie.

W jego twórczości można zauważyć różnorodne nawiązania – od tematyki wojennej, przez powiązanie sztuki z naturą (np. w rzeźbach) i elementami kultury pop.

Tomaszowski był ceniony w Stanach Zjednoczonych – jego dzieła znajdują się w kolekcjach wielu osobistości świata polityki, kultury i biznesu. Właścicielami prac Polaka byli m.in. były prezydent USA Jimmy Carter oraz rodzina Rockefellerów.

Prace Tomaszewskiego były pokazywane na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

W 2014 r. twórca po raz ostatni gościł w Polsce – odbierał wówczas przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

źródło:

Zobacz więcej