Rakieta Sojuz-FG ze statkiem towarowym wystartowała z Kazachstanu

Ekran w Centrum Kontroli Misji Roscosmos Corporation pokazuje na żywo transmisję z wystrzelenia rakiety Sozyu FG ze statkiem towarowym Progress MS-10 z kosmodromu Bajkonur w Kazahstanie (fot. Mikhail Japaridze\TASS via Getty Images)

Rosyjska rakieta nośna Sojuz-FG z mającym dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) statkiem towarowym Progress MS-10 wystartowała w piątek z dzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie –poinformowała rosyjska kontrola lotu.

Kosmiczny listopad. Polski przemysł podbija kosmos

19 listopada 2018 r. na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX z Kalifornii na orbitę okołoziemską mają zostać wyniesione satelity PW-Sat2 i ICEYE-X2....

zobacz więcej

Według niej statek pomyślnie wszedł na orbitę wokółziemską. Z ISS ma się połączyć w niedzielę o godzinie 20.29 czasu polskiego.

Był to pierwszy start rakiety Sojuz-FG od 11 października, kiedy to nie zdołała ona wynieść na orbitę statku załogowego Sojuz MS-10. Na wysokości 50 kilometrów nad Ziemią statek ten oddzielił się awaryjnie od rakiety nośnej, po torze balistycznym osiągnął jeszcze pułap 90 kilometrów, a potem pomyślnie wylądował w odległości 400 kilometrów od miejsca startu. Obaj podróżujący na ISS członkowie załogi Sojuza MS-10 – Rosjanin Aleksiej Owczynin i Amerykanin Nick Hague - nie doznali obrażeń.

Jak ustalono, przyczyną zejścia rakiety z zaplanowanego kursu była montażowa usterka systemu oddzielania się jej pierwszego członu od członu drugiego. W rezultacie tej usterki jeden z czterech busterów (członów wspomagających) członu pierwszego uderzył w człon drugi, uszkadzając jego zbiornik paliwa, wprawiając całą rakietę w ruch obrotowy i przerywając funkcjonowanie systemu jej stabilizowania.

Dochodzenie nie ujawniło żadnych materiałowych braków rakiety Sojuz-FG i 3 grudnia kolejny jej egzemplarz ma wynieść na orbitę wokółziemską troje nowych członków załogi ISS - Rosjanina Olega Kononienkę, Kanadyjczyka Davida Saint-Jacquesa i Amerykankę Anne McClain.

źródło:

Zobacz więcej