RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podbija serca i podniebienia. Coś z czego Polacy mogą być dumni. #PolskaToWiecej

E.Wedel to najstarsza i jedna z najsilniejszych czekoladowych marek w Polsce. Od prawie 170 lat dostarcza swoim konsumentom radość i przyjemność płynąca z intensywnego i głębokiego smaku czekolady. Reporterzy z portalu tvp.info postanowili sprawdzić, jaka jest geneza tej marki i jak przebiega proces produkcji.

Barber shop. Miejsce, gdzie mężczyźni czują się wyjątkowo. #PolskaToWiecej

Od kilku lat cieszą się ogromną popularnością, śmiało można je nazwać męskimi salonami urody, a mowa o… barber shopach. W takim zakładzie można...

zobacz więcej

– Wedel jest to marka Polska, która ma prawie 170-letnia tradycje możemy zatem uznać ją za pewną ikonę. Za coś, z czego Polacy, ale również, osoby, które mieszkają zza granicą mogą być dumne – powiedziała w rozmowie z reporterami Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej LOTTE Wedel.

A od tego wszystko się zaczęło...

Historia Wedla sięga XIXw. Kiedy to Karol Wedel w 1851 roku otworzył swój pierwszy sklep a przy nim fabrykę czekolady. Wedel posiadał nad konkurencją przewagę; jego specjalnością były wyroby czekoladowe co w XIX wiecznej stolicy było niezwykle rzadkie.

Kilka lat po otwarciu jego słodycze zyskały powszechne uznanie wśród Warszawiaków. Karol Wedel w prezencie ślubnym postanowił przekazać fabrykę swojemu synowi Emilowi. Słodycze Wedla stawały się coraz sławniejsze aż doczekały się... podróbek. Aby temu zapobiec Emil opatrywał każdą tabliczkę czekolady swoimi inicjałami – co stało się znakiem firmowym marki.

W 1894 sklep został przeniesiony na ul. Szpitalna gdzie obecnie działa jako pijalnia czekolady E. Wedel. Po Emilu jego działalność przejął jego syn Jan. To on odpowiedzialny jest za rozpoczęcie produkcji ptasiego mleczka, które stało się symbolem Polski i jest uwielbiane na całym świecie.

Roksana Węgiel – 14-latka, którą pokochały miliony Polaków. #PolskaToWiecej

Jest młoda, piękna i utalentowana o Roksanie Węgiel słyszał już prawie każdy. Pierwsza Polka, która wygrała Eurowizję Junior zdradziła w rozmowie z...

zobacz więcej

– Polacy, którzy mieszkają zza granicą często wracają do naszych smaków i dzięki temu szerzą wieść o doskonałej jakości Wedla zza granicą. Doskonałym przykładem są zagraniczni turyści, którzy przyjeżdżają do Polski i wywożą ze sobą całe kartony ptasiego mleczka jako produktu kultowego, który całkowicie podbija serca i podniebienia – powiedziała Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

Jan Wedel odpowiedzialny jest także za jedna z najpopularniejszych grafik reklamowych w Polsce; sylwetka chłopca dźwigającego na plecach tabliczki wedlowskiej czekolady. Po dziś dzień postać chłopca widnieje jako neon na dachu najstarszej Pijalni Czekolady E. Wedel w Polsce.

Szymon Godziek – człowiek, który przeleciał Tour de Pologne i ciągle mu mało. #PolskaToWiecej

Pasja, ciężka praca i rodzina. To trzy podstawowe zasady którymi kieruje się w swoim życiu. Człowiek który odnosi sukcesy na międzynarodowej...

zobacz więcej

W 1946 roku firma przestała należeć do rodziny Wedlów, będąc przez kilka lat własnością m.in. Koncernu PepsiCo, by kilka lat później w ramach mariażu z najstarsza brytyjską firmą czekoladowa stać się marką Cadbury Wedel.

Połączenie firmy E. Wedel z Cadbury wpłynęło na aktualnie oferowany asortyment; ptasie mleczko, torcik wedlowski, batoniki czekoladowe czy nowe smaki nadziewanych czekolad. Od 2010 roku E. Wedel stał się częścią japońskiej grupy LOTTE; międzynarodowego koncernu.

– Od zawsze podążamy za wartościami, które były wyznawane przez naszych właścicieli i to właśnie tym inspirujemy się, tworząc nowe rozwiązania – powiedziała Kierownik Komunikacji Korporacyjnej.

Smak tradycyjnej wedlowskiej czekolady pozostał jednak niezmienny. Osiągnięcia rodziny Wedlów — pomimo upływu lat — poznają kolejne pokolenia wielbicieli czekoladowych przysmaków. Marka Wedel w ciągu prawie 170 lat jest nadal najbliższa sercu wielu Polaków.

źródło:
Zobacz więcej