RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Polsce powstanie obszar przemysłowy branż opartych o miedź. Podobnie zrobiły USA i Chiny

Chodzi o napędzanie wzrostu branży strategicznej, jaką jest wydobycie miedzi, poprzez inwestycje w inne sektory gospodarki, które ten metal wykorzystują (fot. arch. PAP/Maciej Kulczyński)

– Udało nam się zrobić pierwszy krok, jeśli chodzi o utworzenie dużego obszaru przemysłowego w woj. dolnośląskim branż, które potrzebują kooperacji z takim biznesem jak nasz – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. Podobne rozwiązania funkcjonują w Chinach i USA.

Andrzej Duda wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP

zobacz więcej

Szef KGHM był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego „Rola branż strategicznych w nowoczesnej gospodarce”, który odbył się w ramach Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa.

– Współpracujemy z Agencją Rozwoju Przemysłu i Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, które jest dysponentem 400 ha terenów w Lubinie, gdzie jest nasza główna siedziba. W efekcie jest szansa, że, w szybkim tempie powstanie duże centrum przemysłowe gotowe przyjąć inwestorów, którzy potrzebują krótkiego łańcucha dostaw i potrzebują kooperacji z takim biznesem jak nasz – zaznaczył Chludziński.

Chodzi o napędzanie wzrostu branży strategicznej, jaką jest wydobycie miedzi, poprzez inwestycje w inne sektory gospodarki, które ten metal wykorzystują. Inni uczestnicy panelu zwracali uwagę, że są to rozwiązania znane między innymi z Chin i USA.

Jak podkreślił Chludziński, prognozy 5-letnie, 10-letnie i 15-letnie pokazują, że na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi.

– Niedawno podpisaliśmy kontrakt z Chinami, w których Chiny gwarantują sobie o 30 proc. większy odbiór surowca, więc też widzą to optymistycznie – zaznaczył.

Prezydent: polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej

zobacz więcej

W ocenie szefa KGHM miedzi będzie potrzeba coraz więcej, ponieważ nie ma prostych ekwiwalentów w przemysłach, w których jest ona niezbędna. Chodzi o przemysły: elektroniczny, elektrotechniczny i energetyczny.

– Nie mamy substytutu i nie zanosi się na to, żebyśmy w krótkim okresie ten substytut wymyślili – zauważył Chludziński.

Prezes KGHM wyliczył, że w turbinie wiatrowej, która jest posadowiona na morzu, potrzeba 30 ton miedzi, w samochodzie elektrycznym ok. 100 kg, w zwykłym pojeździe ok. 25-30 kg.

Jednoczenie zwrócił uwagę, że branża wydobywcza jest specyficzna, ponieważ cena surowca zależy od czynników, na które producent nie ma wpływu, takich jak koniunktura gospodarcza, popyt na świecie, warunki makroekonomiczne, a nawet napięcia geopolityczne, które wpływają na gospodarkę. Również w ocenie Thomasa J. Lee, współzałożyciela i partnera zarządzającego w Fundstrat Global Advisors, rewolucja technologiczna w kolejnych latach spowoduje wzrost zapotrzebowania na miedź.

– Wydaje mi się oczywiste, że całość regulacji, otoczenia regulacyjnego powinna niejako wspierać rozwój technologii, które opierają się zużyciu miedzi. Wtedy mielibyście bardzo dobrą pozycję wyjściową na przyszłość. W Stanach Zjednoczonych ustawodawca stara się tworzyć takie zachęty, które rozbudowują przemysły powiązane konsumujące surowiec i niejako napędzające wzrost branży strategicznej – zaznaczył.

Dyskusja o rolnictwie w Jasionce, Wspólna Polityka Rolna po Brexicie

O konieczności uproszczenia procedur i odchudzeniu biurokracji w kontekście reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej rozmawiali w...

zobacz więcej

Pozytywnie odniósł się do idei stworzenia na Dolnym Śląsku środowiska „biznesów pośrednich”. – To się dzieje w Chinach, to się dzieje w USA z firmą taką jak Tesla. Myślę, że dla was bardziej odpowiedni byłby model amerykański – ocenił.

Jak podkreślił Apolo Ohno, wielokrotny medalista olimpijski i inwestor, działalność KGHM od kilku dekad pokazuje, że spółka nie ma się czego wstydzić w porównaniu z Japonią czy Chinami.

– One też myślą, w jaki sposób wydobywać, komu dostarczać, jakie wzorce postpowania stosować. W ten sam sposób zastanawiacie się, jakie branże zużywają wasz produkt. Myślę, że wygląda to dosyć podobnie – ocenił.

Przyznał, ze miedź jest bardzo uzależniona od globalnej sytuacji rynkowej, trendów czy koniunktury na świecie, ale niezależnie czy chodzi o miedź czy o sektorze IT, zawsze należy analizować, co się będzie działo w perspektywie sześciu miesięcy, roku czy nawet 30 lat.

– Bardzo zaciekawiło mnie kiedy, usłyszałem, że Chiny już siebie rezerwują w kontraktach 30 proc. więcej miedzi niż dotychczas. Dla mnie jako dla inwestora jest to znak, że koniunktura będzie się rozwijała – ocenił Apolo Ohno.

Do piątku w Jasionce k. Rzeszowa trwa Kongres 590, który jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Dwudniowe spotkanie obejmuje panele dot. m.in. kwestii gospodarczych i środowiskowych. Honorowy patronat nad 3. edycją Kongresu objął prezydent Andrzej Duda.

źródło:

Zobacz więcej