Dwa miliony wyświetleń, biało-czerwony Chrystus i sfinks. Dziś czas na Krzywą Wieżę w Pizie

Tysiąc dwieście różnych inicjatyw zorganizowały w sumie polskie placówki dyplomatyczne na całym świecie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak twierdzą dyplomaci, informacja o rocznicy polskiej niepodległości dotarła do kilku milionów osób na świecie.

Od Singapuru po Chile: na całym świecie świętowano z Polską stulecie niepodległości

Manila, Kuwejt, Zagrzeb, Helsinki, Tel Awiw, Santiago de Chile i oczywiście Dubaj, gdzie znajduje się najwyższy budynek świata, blisko kilometrowy...

zobacz więcej

Promocyjne działania resortu w ostatnich dniach podsumował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Polskie ambasady i konsulaty organizowały w ostatnich dniach koncerty, wystawy i seminaria. Ich tematami były m.in. Polki, marszałek Piłsudski i polscy sportowcy. Dyplomaci zorganizowali także zawody sportowe i tygodnie polskie w poszczególnych krajach.

Polskie placówki o wszystkich prowadzonych akcjach informowały w mediach społecznościowych. MSZ szacuje, że w ten sposób informacje o wszystkich przedsięwzięciach miały w sumie 2 miliony wyświetleń.

W ocenie wiceministra Szynkowskiego vel Sęka najbardziej entuzjastycznie został przyjęty pomysł podświetlania na biało-czerwono prawie 40 znanych obiektów w ponad 30 krajach świata. – Wśród iluminowanych obiektów znalazły się najważniejsze reprezentacyjne obiekty, takie jak najwyższy budynek świata Burdż Chalifa w Dubaju, figura Chrystusa Króla w Rio de Janeiro, piramidy i posąg sfinksa w Gizie, gmach MSZ w Finlandii, wieża telewizyjna w Pradze, plac Wolności w Tallinie, wieża CN Tower w Toronto.

Akcja, która ruszyła 11 listopada trwa dotąd. Dzisiaj przyszła kolej na Krzywą Wieżę w Pizie – poinformował wiceszef MSZ.

Przedstawiciele resortu sięgnęli też do depeszy Józefa Piłsudskiego wysłanej przed stu laty. Marszałek informował w niej poszczególne kraje o odrodzeniu Polski. MSZ przygotowało specjalny klip, w którym treść depeszy czytały osoby z sześciu krajów świata.
teraz odtwarzane
Dwa miliony wyświetleń. Biało-czerwony Chrystus i Sfinks. Dziś czas na Krzywą Wieżę w Pizie

Dzisiaj polskie MSZ świętuje związany z odzyskaniem niepodległości Dzień Służby Zagranicznej. To ustanowione dziewięć lat temu przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego święto dyplomatów. Jego data to rocznica wysłania depeszy informującej o odrodzeniu się Polski przez marszałka Piłsudskiego.

Jutro i w niedzielę MSZ organizuje dni otwarte. W ich ramach w oba dni od 10-17 będzie można zwiedzić główną siedzibę ministerstwa w Warszawie przy alei Szucha. Jedną z grup, zwycięzców specjalnego konkursu wiedzy o Polsce będzie oprowadzał minister Jacek Czaputowicz.

źródło:
Zobacz więcej