Jest zgoda UOKiK na przejęcie Polskich Kolei Linowych

Przejęta przez Polski Fundusz Rozwoju zostanie m.in. kolejka linowa na Kasprowy Wierch (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na transakcję przejęcia Polskich Kolei Linowych (PKL), w tym kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach przez Polski Fundusz Rozwoju – poinformował PAP Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.

„Kolejka linowa na Kasprowy Wierch to symbol Polski, a o symbole trzeba dbać”

– Każdy, kto wjeżdżał na Kasprowy Wierch wie, jaką cieszy się on popularnością. To biznes, który się opłaca, to dobra inwestycja. Fundusz, któremu...

zobacz więcej

– Zgoda UOKiK oznacza, że transakcja nie naruszy konkurencji. To jedyna kwestia, jaką badamy w naszych postępowaniach dotyczących kontroli koncentracji. Decyzja jest ważna od dnia wydania przez dwa lata. W tym czasie przedsiębiorcy mogą zrealizować zgłoszony do UOKiK zamiar koncentracji – poinformował PAP Chmielowski.

Polski Fundusz Rozwoju 9 października ogłosił, że zakupił akcje PKL. Kwota transakcji nie została ujawniona. Na transakcję potrzebna była zgoda UOKiK, dlatego Fundusz złożył do tego urzędu wniosek o przejęcie kontroli nad spółką Altura z siedzibą w Luksemburgu, która posiadała 99,77 proc. akcji kolejek. Resztę akcji posiadają podhalańskie samorządy na czele z Zakopanem.

Polski Fundusz Rozwoju jest spółką Skarbu Państwa. PFR ma pełnić rolę inwestora kapitałowego w celu długoterminowego finansowania dla rentownych projektów, realizowanych w sektorach energetyki, węglowodorów, transportu, infrastruktury samorządowej, infrastruktury przemysłowej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Głównym przedmiotem działalności PFR jest zarządzanie oraz kontrolowanie działalności podmiotów zależnych.

W 2013 r. w efekcie prywatyzacji akcje PKL kupiła spółka Polskie Koleje Górskie (PKG), powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu.

Głównym przedmiotem działalności Grupy PKL są usługi przewozowe kolejami linowymi i wyciągami narciarskimi, a także świadczenie usług gastronomicznych i hotelarskich. Do PKL należy siedem stacji narciarsko-turystycznych w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju czy Palenica w Szczawnicy.

źródło:

Zobacz więcej