RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Macierewicz o „europejskiej armii”: Stworzenie wojska skierowanego przeciwko USA to marzenie Rosji

– Stworzenie armii, która byłaby skierowana również przeciwko USA, to marzenie Rosji od wielu lat, marzenie pierwszych sekretarzy Związku Sowieckiego – powiedział w „Kwadransie politycznym” były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dodał, że byłoby to „oderwanie Europy Zachodniej od Stanów Zjednoczonych i w istocie zdanie Europy na łaskę i niełaskę sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.

„Wspólna armia europejska, wpisuje się w politykę Putina”

– Moim zdaniem ten pomysł wpisuje się w politykę Putina i jego oczekiwania. Niemcy poprzez ten pomysł, mogą w poważny sposób zakłócić...

zobacz więcej

Antoni Macierewicz był w piątek gościem programu „Kwadrans polityczny” w TVP1. Były minister obrony narodowej komentował m.in. pomysł utworzenia „europejskiej armii” i mówił o antyamerykanizmie.

– Stworzenie armii, która byłaby skierowana również przeciwko USA, to marzenie Rosji od wielu lat, marzenie pierwszych sekretarzy Związku Sowieckiego – powiedział Macierewicz i dodał, że byłoby to „oderwanie Europy Zachodniej od Stanów Zjednoczonych i w istocie zdanie Europy na łaskę i niełaskę sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.

– To katastrofa wolnego świata. Mam nadzieję, że nigdy do takiego działania nie dojdzie – oznajmił.

Antoni Macierewicz wierzy, że „Polska będzie zawsze związana sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi i nie pozwoli na podporządkowanie Europy Federacji Rosyjskiej”.

Podczas rozmowy został również poruszony temat antyamerykanizmu i słów Donalda Tuska o „amerykańskiej administracji patrzącej niechętnie na zjednoczoną Europę”.

Antoni Macierewicz stwierdził, że słowa przewodniczącego RE „są objawem ukształtowania się jednego ze stronnictw politycznych Polski w formule antyamerykanizmu”.

Były minister stwierdził, że jeszcze niedawno Polska – w przeciwieństwie do Europy Zachodniej – była wolna od takich idei.


– Wpływ agentury rosyjskiej na Niemcy, Francję był bardzo duży. Tam antyamerykanizm był upowszechniony. Polska miała głęboką świadomość, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są związki ze Stanami Zjednoczonymi – stwierdził.

– To, że PO jest gotowa głosić antyamerykanizm w Polsce, jest objawem głębokiej choroby tej formacji – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej