Raport

#FabrykahejtuPO

Szef MSZ Niemiec: Polska jest niezastąpionym liderem w Europie

Heiko Maas jest politykiem lewicowej partii SPD (fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER)

Europa potrzebuje Polski. Polska jest niezastąpionym liderem w Europie – podkreślił szef MSZ Niemiec Heiko Maas. Minister otworzył w Berlinie polsko-niemiecką konferencję „Stulecie niemieckiej polityki wobec Polski: tradycja – cywilizacyjny upadek – porozumienie – partnerstwo”.

Premier: Polska i Niemcy muszą wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii

zobacz więcej

Szef niemieckiej dyplomacji zapewnił, że jego kraj chce „rozwijać Europę wspólnie z Polską, a nie bez Polski, czy wręcz przeciwko niej”. – Nic o was bez was – powiedział po polsku.

Maas przyznał, że w minionych stu latach Polacy i Niemcy często odmiennie postrzegali wydarzenia historyczne. W listopadzie 1918 roku, gdy Polacy cieszyli się z odzyskania niepodległości, Niemcy przeżywali „hańbę porażki”.

Wskazał, że we wrześniu 1939 roku doszło do brutalnej, „perfidnie asekurowanej przez pakt Ribbentrop-Mołotow”, napaści na Polskę. Sześcioletnia okupacja – przyznał – przyniosła „niepojęte zbrodnie”, które są „mieszkańcom Niemiec ciągle jeszcze zbyt mało znane”.

Minister nakreślił też trudną drogę do polsko-niemieckiego pojednania, wymieniając m.in. list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku oraz uklęknięcie kanclerza Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w 1970 roku. Ocenił, że „zbudowane w minionych dekadach zaufanie pozwala obu krajom na współpracę przy tworzeniu przyszłości”.

– Łączy nas wiele więcej, niż nas dzieli. Mamy jeden cel: chcemy utrzymać jedność Unii Europejskiej 27 krajów. Kto, jak nie my – Niemcy i Polacy – może utrzymać jedność Unii Europejskiej i zapobiec nowym podziałom? – pytał retorycznie polityk SPD.

Maas opowiedział się także za wzmocnieniem europejskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Jej centralnym elementem powinna być – dowodził – „Ostpolitik”, czyli polityka wobec Wschodu. – Warszawa jest jedną z najważniejszych stolic Unii. Stanowisko Polski liczy się – zapewnił.
banner

źródło:
Zobacz więcej