Hiszpański rząd idzie na wojnę z akupunkturą i homeopatią

Akupunktura jest powszechnie stosowana w Hiszpanii (fot. US Navy)

Rząd Pedro Sancheza ogłosił plan wyeliminowania medycyny alternatywnej. Z zakładów opieki medycznej mają zostać wyeliminowane m.in. akupunktura i homeopatia. Jak wyjaśniono, mają one nieść „ryzyko dla zdrowia” pacjentów.

Siedmiolatek zmarł, bo rodzice leczyli go homeopatią. Miał zapalenie ucha

Siedmioletni Francesco z Włoch zmarł w sobotę w wyniku powikłań po zapaleniu ucha. Chłopczyk cierpiał przez 15 dni. Rodzice długo leczyli go...

zobacz więcej

Projekt przedstawili ministrowie zdrowia, konsumentów i spraw społecznych oraz nauki, innowacji i szkolnictwa wyższego. Wskazali, że nowe przepisy pozwolą uniknąć „potencjalnie szkodliwych efektów” tego typu praktyk, „gdy są używane jako alternatywa albo uzupełnienie dla podstawowych metod leczniczych” podpartych „naukowymi dowodami”.

„Wielu ludzi wciąż wierzy, że niektóre zabiegi działają, choć nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność” – podkreślono. Powołano się przy tym na ankietę z 2016 roku, w której 59,8 proc. badanych wyraziło wiarę w skuteczność terapii akupunkturą, zaś w przypadku homeopatii odsetek ten wyniósł 52,7 proc.

Resorty chcą wyeliminować medycynę alternatywną i sprawić, by jedynymi legalnymi metodami leczniczymi były te zaaprobowane przez „rozpoznanych” ekspertów.

Niedawno Hiszpanią wstrząsnęła historia 21-letniego chorego na białaczkę Maria Rodrigueza, który zrezygnował z leczenia klinicznego i zdecydował się na naturopatię polegającą na zażywaniu witamin. Pacjent zmarł.

banner

źródło:
Zobacz więcej