RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP

– Rozwój gospodarczy jest fundamentem budowania sprawnie działającego państwa. To państwa firmy są fundamentem naszej gospodarki. Gratuluję i bardzo dziękuję – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Podczas Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa Andrzej Duda wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP.

Prezydent podkreślił w swoim wystąpieniu, że wybór laureatów był „szalenie trudny”. Wskazywał, że wyłaniając zwycięzców prezydenckiej Nagrody Gospodarczej razem z kapitułą kierowali się wieloma kryteriami m.in. tym, jaka jest średnia wynagrodzeń w danej firmie.

Prezydent mówiąc o laureatach zaznaczył, że są to przykłady firm, które czerpią „z tej wielkiej, bogatej tradycji najlepiej pojętego polskiego biznesu”.

– Cieszę się, że mogę wskazać tych, którzy pośród wszystkich zgłoszonych są najlepsi, są najbardziej +do przodu+, pod względem rozwojowym, ale także tego codziennego działania, pewnej biznesowej przyzwoitości – dodał Duda.

Wyróżnionych przedsiębiorców prezydent nazwał „aniołami i orłami biznesu”, bo – Jak mówił – są oni przykładami wspaniałej, polskiej tradycji biznesowej. Podkreślił, że laureaci mogą być wzorami dla innych, przede wszystkim dla młodych osób, które planują rozpocząć własną działalność gospodarczą. Mogą być też wzorem dla innych przedsiębiorstw.

– Jesteście państwo ludźmi niezwykle ambitnymi, którzy w wspaniały sposób rozwijają Polskę. Dlatego, że rozwój gospodarczy, tak jak już wielokrotnie tu dzisiaj mówiliśmy, jest fundamentem budowania sprawnie działającego nowoczesnego, silnego państwa, na czym mnie tak ogromnie zależy – podkreślił Duda.

Prezydent oświadczył też, że rozmowy z przedsiębiorcami, również te, które prowadził na Kongresie 590, ostatecznie go przekonały do powołania przy Kancelarii Rady ds. Przedsiębiorczości.

Jak mówił, będzie to zespół doświadczonych biznesmenów, z którymi można dyskutować na temat, co można jeszcze poprawić, żeby ułatwić funkcjonowanie biznesu. – Żeby mógł się rozwijać, budując pomyślność kraju i coraz lepsze warunki życia polskich rodzin, na czym ogromnie mi zależy – zakończył prezydent.

Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też nagrodę indywidualną oraz nagrodę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma Ultratech, w kategorii Narodowy Sukces – Ceramika Paradyż, w kategorii Międzynarodowy Sukces – Vigo System S.A, w kategorii Odpowiedzialny Biznes - PKO Bank Polski, w kategorii Firma Rodzinna – MB-Pneumatyka. W ramach kategorii specjalnych, w rywalizacji na najlepszy polski start-up zwycięzcą została firma Photon Entertainment. Z kolei w kategorii specjalnej Badania + Rozwój – firma Astronika. Nagrodą indywidualną prezydent wyróżnił Zbigniewa Grycana.

W tym roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Prezydent RP wręczył również nagrodę specjalną dla polskiej firmy, która działa na rynku od co najmniej 100 lat. Laureatem Nagrody Specjalnej jest Warszawska Fabryka Platerów HEFRA.

W tym roku kapituła pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Opolskiego nominowała 21 firm. Oprócz firm nagrodzonych w były to: Ekoenergetyka – Polska, Grupa Pietrucha, PKO BP, U Jędrusia, AIUT, Synthos, Euro-Eko, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Lubaz Poliuretany, LUG, 3Thermo, Genomtec, Advanced Protection Systems, oraz Centrum Słuchu i Mowy.

Wyróżnienie dla firm, które wnoszą wkład w rozwój gospodarki

Nagroda Gospodarcza jest przyznawana przez prezydenta raz do roku. To wyróżnienie dla firm, które mają znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych.


Prezydent: polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczejKongres 590 z udziałem prezydenta i premiera rozpoczyna się w Jasionce

Polityka gospodarcza, inwestycje i podatki

Uczestnicy kongresu pierwszego dnia rozmawiali m.in. o Pracowniczych Planach Kapitałowych, przemyśle zbrojeniowym, strefach ekonomicznych, polityce gospodarczej Polski, inwestycjach zagranicznych czy ściągalności podatków.

Wśród poruszanych tematów były też: odbudowa globalnej równowagi, wyzwania rynku pracy współpraca nauki i biznesu oraz wsparcie tak zwanych start-upów.Prezydent Duda zwiedził fabrykę ML System na Podkarpaciu

Budżet UE, cyberbezpieczeństwo i polityka klimatyczna

Na drugi dzień Kongresu 590 zaplanowano wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

Przedsiębiorcy, eksperci i politycy będą rozmawiać również o przyszłym budżecie Unii Europejskiej, cyberbezpieczeństwie, unijnej polityce klimatycznej czy polskich firmach na globalnych rynkach.

Organizatorzy zaplanowali również prezentację raportu Fundacji Republikańskiej „Polska 2118”.

Na kongres zaproszeni zostali m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, minister finansów Teresa Czerwińska, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz prezesi największych firm, m.in. PKN Orlen, PGNiG, KGHM, PKO BP.

Wydarzenie zorganizowano po raz trzeci. Kongres odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.


Prezydent: W poniedziałek zostanie podpisana ustawa o PPK

źródło:
Zobacz więcej