RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej

– Polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej; wielkim oczekiwaniem jest to, aby Polska stała się mocniejsza kapitałowo – powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując w Jasionce (woj. podkarpackie) 3. edycję Kongresu 590. Dodał, że przedsiębiorcy dobrze oceniają ustawę o PPK.

Blisko sześć tysięcy osób ma wziąć udział w 3. edycji Kongresu 590, który w czwartek rozpoczął się w Jasionce k. Rzeszowa i będzie trwał przez dwa dni. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta.

– Mamy naszą Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju. Mamy w związku z tym realizowanych w tej chwili wiele programów. Jak można ten rozwój do tej pory ocenić? Myślę, że dobrze. A dzisiaj miałem możliwość usłyszeć, że nawet bardzo dobrze. Spotkałem się przed chwilą z przedstawicielami polskich przedsiębiorców, tzw. aniołami biznesu. I zapytałem o tą ocenę w stosunkowo wąskim gronie, więc każdy mógł się wypowiedzieć i każdy mógł szczerze powiedzieć, co sądzi na temat obecnej sytuacji – mówił prezydent.

Jak tłumaczył, „z niejaką satysfakcją usłyszałem, że generalnie nasi przedsiębiorcy są zadowoleni z tego, jaka jest w tej chwili sytuacja gospodarcza”, że ich przedsiębiorstwa rozwinęły się w ostatnim roku, zarówno jeśli chodzi o miejsca pracy, jak i w kwestii inwestycji i dochodów.

– Oczywiście dyskutowaliśmy także o przyszłości. Dyskutowaliśmy o tym, czego spodziewamy się i czego oczekujemy. Na pewno tym wielkim oczekiwaniem jest to, żeby Polska stała się mocniejsza kapitałowo. To jest coś, czego nam od samego początku brakuje – wskazywał prezydent.


Kongres 590 z udziałem prezydenta i premiera rozpoczyna się w Jasionce

Jak mówił, zadał pytanie swoim rozmówcom, jak oceniają ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która jest na jego biurku i czeka na podpis prezydenta.

– Zapytałem, co państwo na temat tej ustawy sądzą, jakie jest ich zdanie, bo dla mnie to jest ostatni akord przed podjęciem w tej sprawie decyzji, na co czas mam do poniedziałku , do 19 listopada. I usłyszałem, że ta ocena jest pozytywna, że ta ustawa jest potrzebna. Że oczywiście państwo prezesi, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że ona będzie wywoływała dla pracodawców pewne obciążenie. Ale z drugiej strony wierzą również w to, że dzięki korzystnym rozwiązaniom, jakie są tam dla pracowników (...) faktycznie będzie możliwość stworzenia silnych instrumentów kapitałowych i w związku z tym stworzenia także swoistego koła zamachowego dla polskiej gospodarki, co pozytywnie wpłynie w przyszłości na jej funkcjonowanie – powiedział.


Prezydent podkreślił, że ten Kongres 590. ma wymiar szczególny, ponieważ odbywa się w roku 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że udział w nim biorą przedstawiciele polskich przedsiębiorstw, władz państwowych, które odpowiadają za rozwój przedsiębiorczości, nauki, badań i z sektora edukacji.

„Mam nadzieję, że Polska będzie nośnikiem bezpieczeństwa energetycznego dla regionu”

Prezydent podkreślił, że Polska może być dla naszej części Europy nie tylko hubem (węzłem) towarowym czy komunikacyjnym, ale również nieść bezpieczeństwo energetyczne dla naszych sąsiadów.

Przypomniał, że PGNiG niedawno podpisał umowę z firmami z USA na import do Polski amerykańskiego gazu LNG. Zaznaczył, że jest to długofalowy 24-letni kontrakt. – Będę miał 70 lat, kiedy będzie się kończył - zauważył.

Prezydent dodał, że w niedługiej przyszłości ma ruszyć projekt budowy Baltic Pipe, czyli gazociągu łączącego Polskę z Norwegią. Zaznaczył, że zarówno umowy z USA, jak budowa gazociągu pozwolą dywersyfikować dostawy błękitnego paliwa dla naszego kraju.

– To są nasze działania, które mają prowadzić nie tylko do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ale mam nadzieję, że przyczynią się też do tego, że staniemy się tym podmiotem, który niesie bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej, które jest w stanie także wesprzeć bezpieczeństwo energetyczne chociażby Ukrainy - powiedział prezydent.Prezydent: W poniedziałek zostanie podpisana ustawa o PPK

źródło:

Zobacz więcej