Rosja ma wypłacić Nawalnemu prawie 64 tys. euro

Nawalny po ogłoszeniu wyroku w Strasburgu (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Europejski Trybunał Praw Człowieka zobowiązał Rosję do wypłacenia Aleksiejowi Nawalnemu prawie 64 tys. euro. Lider rosyjskiej opozycji poskarżył się sędziom w Strasburgu na nieustanne zatrzymywanie go przez policję i kilkudziesięciodniowe areszty.

Nawalny już może wyjeżdżać za granicę. Opozycjonista zapłacił grzywnę

Anulowano zakaz wyjazdu za granicę, którym wcześniej objęto jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Jak podała rosyjska...

zobacz więcej

Opozycyjny polityk złożył skargę dotyczącą wydarzeń z lat 2012–14. W pozwie oświadczył, że w ten sposób władze Rosji ograniczały jego konstytucyjne prawa i uniemożliwiały mu uczestniczenie w życiu publicznym.

Strasburski trybunał uznał w całości skargę za uzasadnioną. Sędziowie orzekli, że Rosja powinna wypłacić politykowi 50 tys. euro rekompensaty za straty moralne, zwrócić 12 tys. 653 euro w związku z poniesionymi kosztami procesowymi i wypłacić 1025 euro odszkodowania za straty materialne.

Tylko w 2018 r. Aleksiej Nawalny był kilkakrotnie zatrzymywany i spędził łącznie ponad 100 dni w areszcie. Polityk każdą taką sytuację zamierza zaskarżyć do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

źródło:
Zobacz więcej