SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Odnaleziono portret młodego Jezusa Chrystusa. Może mieć nawet 1,5 tys. lat

Historycy uważają, że portret pochodzi z VI wieku naszej ery (fot. TT/Daily Mail Online)
Historycy uważają, że portret pochodzi z VI wieku naszej ery (fot. TT/Daily Mail Online)

Na jednej ze ścian w ruinach opuszczonego kościoła położonego na izraelskiej pustyni Negew odnaleziono portret Jezusa Chrystusa. Obraz przedstawia wizerunek zupełnie inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Naukowcy odkryli superziemię wokół najbliższej pojedynczej gwiazdy

Gwiazda Barnarda, jedna z najbliższych gwiazd względem Słońca, posiada planetę. Odkrycie zostało ogłoszone w najnowszym numerze czasopisma...

zobacz więcej

Badacze na portret po raz pierwszy natknęli się w latach 20. XX wieku. Był w bardzo złym stanie, dlatego nie przyciągał uwagi. Teraz dzięki ponownej analizie przy użyciu nowoczesnych technik eksperci odkryli kolejne fragmenty obrazu.

Historycy uważają, że obraz pochodzi z VI wieku naszej ery i przedstawia zarys twarzy młodzieńczego Jezusa z krótkimi włosami. Dookoła portretu znajdują się ślady pigmentu, które wskazują na wizerunki innych kluczowych postaci religijnych.

Naukowcy podkreślają, że twarz Chrystusa w tym obrazie jest ważnym odkryciem. Twierdzą, że sposób przedstawienia postaci „należy do schematu ikonograficznego krótkowłosego Chrystusa, który był szczególnie rozpowszechniony w Egipcie i Syro-Palestynie, ale zniknął z późniejszej sztuki bizantyjskiej”.

źródło:
Zobacz więcej