RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk zwołuje unijny szczyt ws. brexitu, który rekomendował Juncker

Na szczycie zwołanym przez Tuska ma być zatwierdzone porozumienie między UE a Wielką Brytanią  (fot. arch. PAP/PATRICK SEEGER)
Na szczycie zwołanym przez Tuska ma być zatwierdzone porozumienie między UE a Wielką Brytanią (fot. arch. PAP/PATRICK SEEGER)

W związku z postępem w negocjacjach w sprawie brexitu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał nadzwyczajny szczyt 27 państw członkowskich na 25 listopada. Przywódcy mają na nim zatwierdzić porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wcześniej szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rekomendował zwołanie takiego szczytu.

Bruksela: Jest porozumienie ws. brexitu. Juncker rekomenduje zwołanie szczytu

Główny negocjator ds. brexitu Michel Barnier ogłosił porozumienie z Wielką Brytanią ws. wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Szef KE Jean-Claude...

zobacz więcej

Wcześniej jednak będą trwały prace na poziomie ambasadorów oraz przedstawicieli szefów państw i rządów, którzy mają omawiać szczegóły procedury.

Tusk dziękując głównemu negocjatorowi ze strony Komisji Europejskiej Michelowi Barnierowi wyraził nadzieję, że nie będzie zbyt wielu komentarzy do umowy ze strony stolic, tak by udało się zrealizować przedstawiony przez niego harmonogram.

– Jeśli nie byłbym pewien, że wykonałeś dobrze swoją pracę, aby chronić interesy UE27, (…) nie proponowałbym sformalizowania tego porozumienia – powiedział Tusk na porannej konferencji prasowej w Brukseli, zwracając się do Barniera.

Postęp był możliwy dzięki zaakceptowaniu przez brytyjski rząd Theresy May warunków umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zwłaszcza najbardziej problematycznej kwestii – granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej