Najlepsi reportażyści uhonorowani. Przyznano „Melchiory”

Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek (fot. PAP/Jacek Turczyk)

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie wręczono doroczne nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów „Melchiory 2018”. Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek.

Literacka nagroda Angelus dla Macieja Płazy. Po raz pierwszy dla polskiego pisarza

Polski pisarz Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za powieść „Robinson w Bolechowie”, która w...

zobacz więcej

Nagrody XIV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory” przyznane zostały w trzech kategoriach: Radiowy Reportażysta Roku, Premiera Roku oraz Inspiracja Roku.

Przyznanie tytułu Radiowy Reportażysta Roku za rok 2018, statuetkę Melchiora oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł ufundowanych przez Zarząd Polskiego Radia otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek za – jak uzasadniło jury – „kunsztownie zbudowane i poruszające opowieści o artystach”.

– Nasza praca jest fantastyczna. Informacje zwrotne od bohaterów reportaży, że im pomogliśmy oraz informacje zwrotne od słuchaczy, że byli poruszeni naszym reportażem, to coś wspaniałego. Opowieści i postacie ubarwiają nasze życie – powiedziała zdobywczyni tytułu Radiowego Reportera Roku 2018, dziękując w pierwszej kolejności swoim bohaterom.

W kategorii Premiera Roku przyznano dwie równorzędne nagrody Srebrnego Melchiora: producentom niezależnym Adamowi Bochińskiemu i Maciejowi Hameli za „opowieść o polskości w pasjonującym dokumencie »Bitwa pod Gortatem«” oraz Agnieszce Czyżewskiej-Jacqument z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Jestem Rózią”. Jury nazwało go „wzruszającą historią dziewczynki, heroicznie uratowanej przez mieszkańca podlubelskiej wsi”. W kategorii Inspiracja nagrodzono Dagmarę Drzazgę.

Przyznano też dwie nagrody specjalne o wartości 3 tys. zł Oldze Mickiewicz-Adamowicz oraz Adamowi Bogoryi-Zakrzewskiemu. Wręczona została również Nagroda Specjalna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (statuetka Melchiora), którą honorowane są osoby lub instytucje działające na rzecz rozwoju reportażu i jego promocji. Otrzymał ją Wiesław Molak z Programu 1 Polskiego Radia.

W trakcie gali przyznano także Grand Prix KRRiT, które jest wyróżnieniem przyznawanym za najlepszy reportaż radiowy. Ma na celu promowanie wysokiego poziomu programów radiofonii publicznej w całej Polsce – form reportażowych wyróżniających się wagą podejmowanych tematów, rzetelnością dokumentowania i wysokimi walorami dramaturgii radiowej.

W tym roku laureatką Grand Prix została Hanna Bogoryja-Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorka dokumentu „Koncert na dwa M – Muzyka i Marzenie”.

źródło:

Zobacz więcej