Niewypłacalność dotyka coraz więcej firm

Problemy mają firmy m.in. z branży transportowej (fot. Pixabay/alahoda)

Niemożność regulowania zobowiązań w październiku ogłosiło o 40 proc. więcej firm niż przed rokiem – alarmuje „Puls Biznesu”. Pogorszyło się m.in. w przemyśle metalowym, handlu hurtowym i transporcie.

Długi Polaków. Rekordzista ma do spłaty blisko 47 milionów

Ponad 1 mln osób w 13 aglomeracjach nie daje rady opłacać w terminie rachunków i rat kredytowych na niemal 34 mld zł – wynika z analizy BIG...

zobacz więcej

W październiku ogłoszono w Monitorach Sądowych i Gospodarczych rekordową liczbę 117 otwartych postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych – wynika z miesięcznika o niewypłacalności SpotData Research.

Wśród dużych spółek widać stabilizację, więcej problemów mają małe. Po koniec 2017 r. miesięcznie niewypłacalnymi stawało się około 300 małych firm – teraz ponad 400.

Potencjalnymi przyczynami mogą być trudności z dostosowaniem się do wyższych kosztów pracy, wojny cenowe czy zmiany w prawie podatkowym. Coraz więcej firm wykorzystuje też procedurę restrukturyzacji, co może być jedną z przyczyn rosnącej liczby spraw.

Problemy nasiliły się w przemyśle metalowym, handlu hurtowym i transporcie. Szacuje się, że ten rok zakończy się 1050-1100 przypadkami niewypłacalności wobec 920 w zeszłym roku.banner

źródło:
Zobacz więcej