„Działania KE doprowadzą do tego, że większość Polaków stanie za obecnym rządem”

Verheugen życzyłby sobie, „żeby Polska stała się w Unii promotorem jedności i wspólnego działania” (fot. PAP/EPA/JANEK SKARZYNSKI)

– Działania Komisji doprowadzą do tego, że większość Polaków stanie za obecnym rządem – powiedział były unijny komisarz Günter Verheugen. Niemiecki polityk przyznał też, że Polacy mogą mówić, stosowaniu wobec nich odmiennych standardów. - Gdybym panu opowiedział, jakie zakulisowe przepychanki polityczne towarzyszą obsadzaniu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, bardzo by się pan dziwił - stwierdził w wywiadzie dla portalu dw.com.

Frans Timmermans o decyzji TSUE ws. Polski: To orzeczenie sądu i musi być wdrożone

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE ws. ustawy o polskim Sądzie Najwyższym musi być wdrożona – oświadczył w poniedziałek wiceprzewodniczący KE...

zobacz więcej

Rozmowa z Günterem Verheugenem została przeprowadzona 4 września na 28. Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Niemiecki polityk podczas rozmowy z portalem dw.com odniósł się sceptycznie do działań Komisji Europejskiej w stosunku do Polski. Jego zdaniem Komisja osiągnie przeciwieństwo tego, co chciała.

– Uważam, że działania Komisji doprowadzą w pierwszym rzędzie do tego, że większość Polaków stanie za obecnym rządem. Tak to zawsze bywa – powiedział.

– Jeśli się chce, żeby PiS albo Kaczyński zmienili swoje stanowisko, trzeba zabrać się za to dyplomatycznie – stwierdził Verheugen.

Były unijny komisarz nie jest przekonany, czy „zarzuty stawiane Polsce są istotnie w pełni uzasadnione”. – Chciałbym przede wszystkim zobaczyć porównanie, które pokazywałoby, w jaki sposób uzgadniane są składy sądów w całej Unii i jak są oni mianowani – oznajmił.

– W Niemczech sędziowie także nie przychodzą na świat z narodzin w dziewictwie, ale są politycznie mianowani. Gdybym panu opowiedział, jakie zakulisowe przepychanki polityczne towarzyszą obsadzaniu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, bardzo by się Pan dziwił – dodał unijny urzędnik.

– Chcę przez to jedynie powiedzieć, że Polacy mogą z pewną dozą racji mówić, że być może wobec nich stosuje się odmienne standardy – stwierdził.


Na koniec Verheugen powiedział, że radziłby „polskiemu rządowi znaleźć jakiś sposób rozwiązania tego konfliktu”. – Życzyłbym sobie, żeby Polska stała się w Unii promotorem jedności i wspólnego działania – oznajmił.

źródło:
Zobacz więcej