Polska jest największym producentem wódki w UE

Linia produkcyjna, na której wytwarzana jest wódka pod nazwą Czysta de Luxe Żołądkowa Gorzka w spółce Stock Polska / Polmos Lublin (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Branża spirytusowa aspiruje, by stać się jedną z lokomotyw polskiej gospodarki. W bardzo dużym stopniu zasila budżet państwa, wspiera rolnictwo, ma znaczny wpływ w budowanie dodatniego bilansu wymiany handlowej naszego kraju. Polska wódka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów na świecie.

TVP Info w nowej odsłonie. „To wielki skok technologiczny”

Od 6 listopada programy informacyjne TVP Info będą nadawane w nowej odsłonie. W najnowocześniejszym studiu newsowym w Polsce znajdzie się...

zobacz więcej

Polska jest największym producentem wódki w Unii Europejskiej, w poprzednim roku wartość eksportu wódki wyprodukowanej w naszym kraju przekroczyła 200 mln euro. Suma podatków, jakimi krajowa branża spirytusowa zasila rocznie budżet państwa, to ok. 12,6 mld zł.

– Polska wódka to jest bardzo konkretna marka, która przeciera drogę wszystkim innym produktom polskim na świecie. Niezależnie w jakim kraju się znajdziemy, na pewno na półce w sklepie zobaczymy polską wódkę. Branża spirytusowa jest ważna nie tylko z punktu widzenia eksportu i promocji polskich produktów za granicą, ale ma także istotny wpływ na rolnictwo. Obecnie w 70-80% polski spirytus jest produkowany z polskich produktów. Chciałbym, byśmy mogli kiedyś powiedzieć, że spirytus będzie produkowany w 100% z polskich surowców. To jeszcze przed nami. Teraz mogę jedynie podziękować branży za jej wkład w rozwój gospodarki, rolnictwa, ale także w edukację w zakresie odpowiedzialnego spożywania alkoholu – powiedział na otwarciu V Kongresu Branży Spirytusowej Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Średnia roczna wydatków branży spirytusowej przeznaczonych na zakup towarów i usług to niemal 3 mld zł. Przekłada się to chociażby na rolnictwo, gdyż na potrzeby produkcji skupowane jest do 50 tys. ton ziemniaków i około 750 tys. ton zbóż. Pochodzą one głównie od dostawców z Polski – 135 przedsiębiorstw zarejestrowanych wg MRiRW. Z tego aż 98% to średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa.

Niebagatelny wpływ branża ma także na rynek pracy – to ok. 100 tys. miejsc pracy pośrednio lub bezpośrednio z nią związanych. Jedno miejsce pracy w przemyśle generuje 14 miejsc pracy w łańcuchu dostaw.

źródło:
Zobacz więcej