Bohaterowie mundialu odznaczeni przez prezydent Chorwacji

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i as reprezentacji Luka Modrić (fot. TT/HNS_CFF)

Piłkarscy wicemistrzowie świata, trener reprezentacji Zlatko Dalić i prezes krajowej federacji, były znakomity zawodnik Davor Šuker zostali odznaczeni państwowymi orderami przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Uroczystość odbyła się w pałacu prezydenckim w Zagrzebiu.

Trener chorwackiej reprezentacji księży: Mundial jednoczy nasz kraj

„To piękna okazja, by poczuć dumę z bycia Chorwatami, by poczuć jedność i zobaczyć, że choć nie jesteśmy wielkim krajem z licznymi zwycięstwami na...

zobacz więcej

Co prawda Chorwaci przegrali w finale mistrzostw świata w Rosji z Francją 2:4, ale i tak był to największy sukces w historii futbolu tego bałkańskiego kraju.

Trener Dalić i prezes związku Šuker zostali odznaczeni orderem „Kneza Trpimira” przyznawanym za wybitne osiągnięcie w sławieniu niepodległości i dumy chorwackiego państwa. Trpimir I był księciem Chorwacji Dalmatyńskiej w połowie IX wieku i założycielem dynastii Trpimirowiczów.

– Pokazaliśmy podczas mundialu wielką jedność, miłość do kraju, odwagę, pokorę i wiarę. To wszystko przyniosło wspaniały rezultat – powiedział chorwacki selekcjoner.

Piłkarze otrzymali ordery niższego stopnia – „Kneza Branimira”, władcy, który panował pod koniec IX wieku, został uznany przez papieża Jana VIII za księcia Chorwacji i utrzymał niezależność od Franków i Bizancjum.

Chorwaci rozpoczęli zgrupowanie w Zagrzebiu i przygotowują się do ostatnich meczów fazy grupowej Ligi Narodów. 15 listopada zmierzą się przed własną publicznością z Hiszpanami, a trzy dni później z Anglikami na wyjeździe.

źródło:

Zobacz więcej