RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Minister Błaszczak spotkał się z szefem Pentagonu. „Posuwamy się naprzód”

Nasza propozycja odnośnie stałej obecności sił amerykańskich w Polsce została dobrze przyjęta w Pentagonie, posuwamy się w tej sprawie naprzód – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem.

Błaszczak: Będę zabiegał, by rekomendacje ws. Fort Trump były pozytywne

Budowa stałej bazy wojsk USA w Polsce, nazwanej roboczo Fort Trump, ma być głównym tematem wtorkowej rozmowy Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony...

zobacz więcej

Minister Błaszczak oświadczył, że podczas spotkania z Mattisem usłyszał konkretne propozycje odnoszące się do polskiego projektu stałej bazy amerykańskiej w Polsce. – Usłyszeliśmy pierwsze oceny Pentagonu, posuwamy się w tej sprawie naprzód, ale trzeba podkreślić, że jesteśmy w trakcie pewnego procesu, więc nic nie stanie się nagle – wyjaśnił.

Szef resortu obrony podkreślił, że było to dopiero drugie spotkanie robocze w tej sprawie, więc za wcześniej jest mówić o konkretach. – Nasze dzisiejsze spotkanie miało charakter rozmowy o szczegółach w ramach grupy roboczej. Jesteśmy umówieni na kolejne rozmowy na temat bazy USA w Polsce – wyjaśnił. – Stałe bazy w Polsce, obecność wojsk USA na wschodniej flance, współpraca w ramach NATO to bardzo ważny czynnik odstraszający ewentualnego agresora – przyznał.

Dobra atmosfera

Dodał, że atmosfera rozmów z amerykańskimi partnerami „jest dobra”. – Naszym wspólnym celem jest bezpieczeństwo – moim bezpieczeństwo Polski, a Stanów Zjednoczonych bezpieczeństwo całego świata, bo przecież USA operują w większej skali niż Polska – stwierdził.

Jest to już drugie spotkanie Błaszczaka z jego amerykańskim odpowiednikiem i jego piąta wizyta w Waszyngtonie od czasu objęcia stanowiska szefa resortu.

Wcześniej, przed wtorkowymi rozmowami w Pentagonie, Błaszczak spotkał się z republikańskim senatorem z Arizony Jonem Kylem, który został wybrany do Senatu w miejsce Johna McCaina, zmarłego latem br.

Przed spotkaniem z Mattisem szef MON zapowiedział, że głównymi tematami jego rozmów w Pentagonie będzie zagadnienie stałego stacjonowania sił amerykańskich w Polsce oraz kolejne zakupy przez Polskę amerykańskiego sprzętu militarnego.

Dwa tygodnie temu Błaszczak o rozszerzeniu amerykańskiej obecności w naszym kraju rozmawiał także w Waszyngtonie z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej