RAPORT

Pogarda

Kosmiczny listopad. Polski przemysł podbija kosmos

Polski przemysł podbija kosmos (fot.  REUTERS/Thom Baur)
Polski przemysł podbija kosmos (fot. REUTERS/Thom Baur)

Najnowsze

Popularne

19 listopada 2018 r. na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX z Kalifornii na orbitę okołoziemską mają zostać wyniesione satelity PW-Sat2 i ICEYE-X2. PW-Sat2 został opracowany i skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jego zadaniem ma być testowanie usuwania z orbity niedziałających obiektów (tzw. deorbitacja satelitów pod koniec ich „życia”, tak aby nie stały się śmieciami kosmicznymi) – informuje Polska Agencja Kosmiczna.

Studenci z Politechniki Warszawskiej wysyłają w kosmos własnego satelitę

Studenci z Politechniki Warszawskiej wysyłają własnego satelitę, który m.in. przetestuje innowacyjny system zapobiegający zaśmiecaniu kosmosu....

zobacz więcej

PW-Sat2 to satelita klasy CubeSat o wadze około 2 kg. Z kolei ICEYE-X2 to satelita obserwacji Ziemi zaprojektowany przez fińską spółkę ICEYE działającą również w Polsce. Powstał przy współpracy z polskim przedsiębiorstwem Creotech Instruments S.A., które odpowiadało za budowę wybranych komponentów.

Satelita ten, o masie około 85 kg, ma dostarczać zobrazowania radarowe powierzchni naszej planety i będzie częścią konstelacji, która do końca 2020 r. ma liczyć 18 obiektów. Na rakiecie Falcon 9 będzie też wyniesiony satelita ESEO/S-50 zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej. Szerokopasmowy system telekomunikacyjny satelity wraz z podsystemem anteny oraz cześć komputera obsługująca instrumenty pokładowe zostały opracowane i zintegrowane na Politechnice Wrocławskiej, a moduły do integracji zostały wyprodukowane w Polsce.

26 listopada 2018 r. ma mieć miejsce lądowanie na Marsie sondy InSight wysłanej przez NASA. Na jej pokładzie znajduje się urządzenie penetrujące grunt marsjański, którego mechanizm został opracowany i wykonany w Polsce przez firmę Astronika Sp. z o.o. we współpracy z kilkunastoma firmami i polskimi ośrodkami badawczymi. To pierwszy kompletny mechanizm dostarczony przez krajowy przemysł na tak istotną amerykańską misję.

Również w drugiej połowie listopada 2018 r. na poligonie w Drawsku planowane jest wystrzelenie na wysokość 15 km prototypu rakiety suborbitalnej przygotowanej przez polskie przedsiębiorstwo SpaceForest Sp. z o.o. To jedna z 2 rakiet konstruowanych w Polsce, która w przyszłości podczas lotów do granicy kosmosu może umożliwiać testowanie technologii i prowadzenie badań w stanie mikrograwitacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej