
19 listopada 2018 r. na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX z Kalifornii na orbitę okołoziemską mają zostać wyniesione satelity PW-Sat2 i ICEYE-X2. PW-Sat2 został opracowany i skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jego zadaniem ma być testowanie usuwania z orbity niedziałających obiektów (tzw. deorbitacja satelitów pod koniec ich „życia”, tak aby nie stały się śmieciami kosmicznymi) – informuje Polska Agencja Kosmiczna.
Studenci z Politechniki Warszawskiej wysyłają własnego satelitę, który m.in. przetestuje innowacyjny system zapobiegający zaśmiecaniu kosmosu....
zobacz więcej
PW-Sat2 to satelita klasy CubeSat o wadze około 2 kg. Z kolei ICEYE-X2 to satelita obserwacji Ziemi zaprojektowany przez fińską spółkę ICEYE działającą również w Polsce. Powstał przy współpracy z polskim przedsiębiorstwem Creotech Instruments S.A., które odpowiadało za budowę wybranych komponentów.
Satelita ten, o masie około 85 kg, ma dostarczać zobrazowania radarowe powierzchni naszej planety i będzie częścią konstelacji, która do końca 2020 r. ma liczyć 18 obiektów. Na rakiecie Falcon 9 będzie też wyniesiony satelita ESEO/S-50 zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej. Szerokopasmowy system telekomunikacyjny satelity wraz z podsystemem anteny oraz cześć komputera obsługująca instrumenty pokładowe zostały opracowane i zintegrowane na Politechnice Wrocławskiej, a moduły do integracji zostały wyprodukowane w Polsce.