RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Autor Pomnika Katyńskiego w Jersey City: To był zamach na Polonię

– Szczęściem jest, że pomnik nadal będzie stał, by nadal być miejscem, gdzie się skupia Polonia amerykańska przy okazji najważniejszych dat historycznych dla narodu polskiego – powiedział w „O co chodzi” rzeźbiarz Andrzej Pityński, autor Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

Pomnik Katyński w Jersey City pozostanie w obecnej lokalizacji

„Pomnik Katyński nie zostanie przeniesiony! Rada miasta Jersey City podjęła decyzję, że monument na zawsze zostanie w obecnej lokalizacji, czyli...

zobacz więcej

Rzeźbiarz Andrzej Pityński, autor wielu pomników w Stanach Zjednoczonych, m.in. Pomnika Katyńskiego w Jersey City, był gościem TVP Info, gdzie komentował m.in. decyzję władz Jersey City, które postanowiły, że Pomnik Katyński zostanie na swoim miejscu i nie będzie w przyszłości przenoszony.

– To był zamach na Polonię. To było nie fair, za naszymi plecami. Szczęściem jest, że pomnik nadal będzie stał, by nadal być miejscem, gdzie się skupia Polonia amerykańska przy okazji najważniejszych dat historycznych dla narodu polskiego – ocenił artysta.

Pityński wyjaśnił, że obecnie przebywa w Ulanowie, gdzie bierze udział w obchodach stulecia niepodległości i wziął udział w odsłonięciu makiety pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego podarowanego muzeum w Ulanowie. – Wykonałem specjalnie na tę okazję medal odlany w brązie z okazji niepodległości. Na rewersie znajduje się prezydent Polski Andrzej Duda i marszałek Józef Piłsudski oraz daty 1918 i 2018, a na awersie jest połowa orła polskiego w koronie oraz nazwy trzech miast – Wilno, Pińsk i Lwów, czyli ziemie, które zostały zrabowane przez Sowietów – wyjaśnił gość programu.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej