Rzecznik KNF: Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych

Komunikat rzecznika informuje o wpisaniu na listę „Idea Bank SA z siedzibą w Warszawie” (fot. Shutterstock/Robson90)

Idea Bank to nowy podmiot na liście ostrzeżeń publicznych KNF – poinformował we wtorek rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski. Bank został wpisany w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych.

Ziobro: Poleciłem wszcząć śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że prokuratura wszczyna śledztwo pod nadzorem prokuratora generalnego ws. podejrzenia...

zobacz więcej

Komunikat rzecznika informuje o wpisaniu na listę „Idea Bank SA z siedzibą w Warszawie”.

„Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego)” – czytamy.

Idea Bank jest jednym z banków, kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego. Był też jednym z podmiotów oferujących obligacje spółki GetBack.

Wtorkowa „Gazeta Wyborcza” napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Te same informacje opublikował także „Financial Times”.

Na środę rano do KPRM Chrzanowskiego wezwał premier Mateusz Morawiecki, żądając od szefa KNF natychmiastowych wyjaśnień.

Szef rządu zlecił jednocześnie prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji. Po południu we wtorek Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji.

źródło:

Zobacz więcej