RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polskie urządzenie pomoże zbadać Jowisza

Start sondy, do której zostanie podłączone urządzenie, zaplanowano na 2022 r. (fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill/Handout via REUTERS)
Start sondy, do której zostanie podłączone urządzenie, zaplanowano na 2022 r. (fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill/Handout via REUTERS)

Firma z sektora kosmicznego Astri Polska dostarczyła urządzenie do misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców - poinformowała we wtorek firma w komunikacie.

Kret z Polski na Marsie. Wbije się po raz pierwszy w obcą planetę

26 listopada na Marsie ma wylądować amerykańska sonda InSight z instrumentem badawczym zawierającym polski mechanizm wbijający Kret. Sprawdzi on,...

zobacz więcej

Jak wskazano, urządzenie przygotowane na potrzeby misji ESA zostanie podłączone do sondy i umożliwi przetestowanie jej systemów elektronicznych, przed wysłaniem w przestrzeń kosmiczną.

„Jest to ważny etap każdego programu kosmicznego, ponieważ po rozpoczęciu misji inżynierowie nie mają już możliwości dokonania modyfikacji systemów urządzenia umieszczonego na orbicie” – czytamy w komunikacie.

Juice (Jupiter Icy Moons Explorer) to misja ESA, która ma przeprowadzić badania Jowisza i jego trzech lodowych księżyców. Start sondy zaplanowano na 2022 r.

Docelowo, warszawska firma ma przekazać na potrzeby Juice jeszcze jedno urządzenie tego typu oraz tzw. cyfrowe środowisko testowe, które pozwoli na przetestowanie oprogramowania obsługującego komputer pokładowy sondy – poinformowano.

W ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną Astri Polska ma dostarczyć w tym roku 10 gotowych produktów. Będą to m.in.: systemy elektroniczne dla satelitów meteorologicznych, telekomunikacyjnych i środowiska testowe dla odbiorników nawigacji satelitarnej GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych – wskazała, cytowana w komunikacie, Iuliia Strotska z Astri Polska.

Astri Polska specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń wykorzystywanych w ramach europejskich programów kosmicznych oraz projektowaniu usług i aplikacji w oparciu o dane pochodzące z satelitów. Obecnie, jak podano, realizuje ok. 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych, zatrudniając 80 polskich inżynierów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej