Trump: Macron sugeruje budowę własnej armii, chroniącej przed USA, Chinami i Rosją

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. Mehdi Taamallah/NurPhoto via Getty Images)

„Emmanuel Macron sugeruje budowę własnej armii, by chronić Europę przed USA, Chinami i Rosją. Ale to Niemcy byli uczestnikami pierwszej i drugiej wojny światowej. Jak to skończyło się dla Francji? Zaczynali uczyć się niemieckiego w Paryżu, zanim przyszły USA. Płaćcie za NATO lub nie!” – napisał prezydent USA Donald Trump.

Trump: Przez Nord Stream 2 Niemcy staną się całkowicie zależne od rosyjskiej energii

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda ponownie rozmawiał z Donaldem Trumpem. Amerykański prezydent w swoim...

zobacz więcej

Prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z prezydentem USA Donaldem Trumpem, prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem i kanclerzem Niemiec Angelą Merkel spotkali się w weekend w Paryżu, by oddać hołd ofiarom pierwszej wojny światowej.

Przed spotkaniem Marcon w wywiadzie dla telewizji CNN powiedział, że nie chce, by celem zwiększania budżetu obronnego państw UE było kupowanie broni od USA czy innych krajów. – Jeśli mamy zwiększać budżet, to po to, by rosła nasza autonomia – dodał wówczas.

Jeszcze przed sobotnim spotkaniem przywódcy zgodzili się co do potrzeby sprawiedliwego „podziału obciążenia” Europy na rzecz NATO. – Oczywiście mam zamiar podzielić się z prezydentem Trumpem propozycjami dotyczącymi strategicznych zdolności obronnych Europy i przyjęciem przez nią większych obciążeń wobec NATO – podkreślił Macron przed rozmowami w Pałacu Elizejskim.

Wcześniej, w piątek, prezydent Trump określił jako bardzo obraźliwą wypowiedź prezydenta Francji. „Prezydent Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna stworzyć własną armię, aby chronić się przed Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Rosją. Bardzo obraźliwe (...)” – napisał Trump na Twitterze, gdy prezydencki samolot Air Force One lądował na paryskim lotnisku Orly.

Macron o budżecie obronnym UE: Nie ma służyć kupowaniu broni od USA

Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla telewizji CNN powiedział, że nie chce, by celem zwiększania budżetu obronnego państw UE było...

zobacz więcej

Po powrocie z wizyty we Francji, prezydent USA postanowił kolejny raz wyrazić swoje niezadowolenie wobec stanowiska prezydenta Francji.

We wtorek rano w serii postów na portalu społecznościowym Twitter, Trump po raz kolejny skrytykował stanowisko Macrona wobec obronności. Prezydent USA napisał również, że Macron jest bardzo niepopularny oraz że francuskie praktyki handlowe Francji były niesprawiedliwe, a gospodarka kraju była w zastoju.

Zapytany o komentarz, urząd francuskiego prezydenta powiedział, że nie miał nic do powiedzenia na temat tweetów amerykańskiego prezydenta. Urzędnicy dodali, że Macron swoje zdanie odnośnie europejskiej armii oraz europejskiego systemu obrony jasno i dobitnie przedstawił Trumpowi podczas rozmów, które odbyły się w sobotę w Paryżu.

źródło:
Zobacz więcej