Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wielka Brytania: Rekordowy spadek liczby pracowników z UE, w tym z Polski

Według ubiegłorocznych danych w Wielkiej Brytanii mieszkało nieco ponad milion obywateli z Polski (fot. REUTERS/Toby Melville)

Liczba pracowników ze wszystkich państw UE zatrudnionych w Wielkiej Brytanii spadła w ciągu ostatniego roku o 132 tys., najwięcej od rozpoczęcia badań w 1997 r. – poinformował brytyjski urząd statystyczny (ONS).

Długi Polaków. Rekordzista ma do spłaty blisko 47 milionów

Ponad 1 mln osób w 13 aglomeracjach nie daje rady opłacać w terminie rachunków i rat kredytowych na niemal 34 mld zł – wynika z analizy BIG...

zobacz więcej

W raporcie dotyczącym stanu brytyjskiego rynku pracy podkreślono, że największe zmiany zanotowano wśród pracowników z państw tzw. grupy A8, czyli ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 r.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ich liczba spadła o 154 tys. (14,9 proc.), co może sygnalizować zapowiadaną przez komentatorów możliwą falę wyjazdów migrantów z Wielkiej Brytanii w obliczu szerzącej się niepewności związanej z planowanym wyjściem kraju z UE.

Liczba zatrudnionych osób z pozostałych państw Wspólnoty minimalnie wzrosła (o 22 tys.), głównie za sprawą napływu 16 tys. nowych pracowników z Rumunii i Bułgarii, które przystąpiły do UE w 2007 r.

Od miesięcy organizacje branżowe ostrzegały przed odpływem pracowników z kluczowych sektorów – m.in. służby zdrowia, opieki pielęgniarskiej czy produkcji – podkreślając, że stanowi to jedno z największych zagrożeń wynikających z brexitu.

USA chcą podnieść taryfy na auta z UE

Departament Handlu przedstawił Białemu Domowi projekt rekomendacji dotyczących wprowadzenia 25-procentowych taryf celnych na produkty motoryzacyjne...

zobacz więcej

Dzień przed publikacją tych danych Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) ostrzegł, że pracodawcy zmagają się z problemem zatrzymania i rekrutacji nowych pracowników, którzy są migrantami z UE oraz spoza Wspólnoty.

Jak zaznaczono, jest to szczególnie powiązane z decyzją o opuszczeniu Unii Europejskiej i zmianie w postrzeganiu Wielkiej Brytanii jako mniej atrakcyjnego miejsca do życia i pracy.

W drugim kwartale tego roku Rada Pielęgniarstwa i Położnictwa (NMC) poinformowała, że między kwietniem 2017 r. a marcem 2018 r. z rejestru osób z uprawnieniami do wykonywania zawodu wypadło 3,9 tys. osób (o 29 proc. więcej niż rok wcześniej). Jednocześnie znacząco spadła liczba nowych rejestracji: z 6,3 tys. do zaledwie 805 osób (spadek o 87 proc.).

Zaktualizowane dane dotyczące szacowanej liczby obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, w tym Polaków, zostaną opublikowane pod koniec listopada.

Według zeszłorocznych danych w Wielkiej Brytanii mieszkało nieco ponad milion obywateli z Polski, a łącznie – ok. 3,2 mln obywateli państw UE.

źródło:

Zobacz więcej