Raport

Epidemia koronawirusa

Oto najdroższy na świecie polski obraz. Wyspiański zdetronizowany

Obraz „La Musicienne” został sprzedany za ponad 9 milionów dolarów (fot. TT/History of Art)

Rekord ceny za obraz polskiego artysty padł na niedzielnej aukcji Christie’s w Nowym Jorku. Praca Tamary Łempickiej „La Musicienne” została sprzedana za 9 mln dolarów, czyli ponad 34 mln zł.

Fortuna za dzieło Banksy'ego. Po zakończeniu aukcji... zostało zniszczone

Obraz Banksy'ego na aukcji to nieczęste zjawisko. Ci, którzy nabrali podejrzeń wobec pomysłu jego wystawienia, mieli słuszność: wylicytowany za...

zobacz więcej

Dokładna cena, wylicytowana na aukcji „Impressionist and Modern Art” w domu aukcyjnym Christie's, to 9087500 dolarów.

Tym samym praca „La Musicienne” z 1929 r. stała się najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii.

Dotychczas polskim rekordzistą był obraz „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego, sprzedany w 2017 r. przez dom aukcyjny DESA za ponad 4 mln zł.

Tamara Łempicka, przedstawicielka stylu art déco, urodziła się w 1895 r. w Moskwie jako córka Polki i rosyjskiego Żyda. Całe życie podkreślała, że czuje się Polką. Po rewolucji październikowej zamieszkała w Paryżu; tam zaczęła malować, aby zarobić na utrzymanie.

Twierdziła, że jest samoukiem. Po raz pierwszy jej prace zostały wystawione przez Salon d'Automne w 1922 r. Wkrótce stała się sławna jako portrecistka „Tamara de Lempicka”. Z tego okresu pochodzi jej autoportret Tamara w zielonym Bugatti, uważany za jeden z typowych obrazów art déco.

W latach 30., gdy do władzy w Europie zaczęli dochodzić faszyści, artystka wyemigrowała do USA. Prasa amerykańska nie traktowała jej twórczości zbyt poważnie. Pod koniec życia Łempicka osiadła w Meksyku, gdzie zmarła w 1980 r.

źródło:
Zobacz więcej