RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Arabskie monety sprzed tysiąca lat znalezione w Legnickim Polu

Znalezisko było ukryte 30 m pod ziemią (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Eksploratorzy znaleźli w Legnickim Polu (woj. dolnośląskie) skarb, który mógł przeleżeć pod ziemią nawet tysiąc lat – informuje Radio Wrocław. To około stu srebrnych monet oraz fragmenty ozdób i biżuterii z X wieku.

Skarb wikingów i monety Haralda Sinozębego. Wielkie odkrycie na Rugii

Niemieccy archeolodzy znaleźli na wyspie precjoza z czasów Haralda Sinozębego, króla Danii w latach 910-987. Ważące po 0,3 grama srebrne monety z...

zobacz więcej

Od kilku miesięcy członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego szukali śladów bitwy z Mongołami na Dobrym Polu sprzed 777 lat. Miejsca starcia nie zlokalizowali, w miejscowości Legnickie Pole odnaleźli natomiast m.in. tysiącletnie monety – głównie arabskie dirhemy oraz denary ratyzbońskie, bite w latach 80. X wieku.

Skarb znajdował się niespełna 30 cm pod ziemią. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na terenie obecnego Legnickiego Pola mógł zostać ukryty w I połowie XI wieku. Jak wyjaśnia Radio Wrocław, w czasach najazdu księcia Brzetysława bogaci mieszkańcy chowali swoje kosztowności w obawie przed ich utratą.

„ Znalezisko jest zdeponowane w bezpiecznym miejscu, a w późniejszym czasie prawdopodobnie opiekę przejmie nad tym Muzeum Miedzi w Legnicy” – powiedziała dla Radia Wrocław Joanna Korus z Urzędu Ochrony Zabytków.

źródło:
Zobacz więcej