Min. Brudziński: Nie zawłaszczymy Marszu Niepodległości

Minister Brudziński stwierdził, że rząd nie przejmie Marszu Niepodległości, organizowanego przez środowiska narodowe (fot. PAP/Stach Leszczyński)

– Nie mamy najmniejszego zamiaru zawłaszczać, zabierać Marszu Niepodległości. Jeżeli za rok nie będzie takiej decyzji czy porozumienia, to nie będzie żadnego siłowego przejmowania marszu – powiedział w Radiu Zet Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

„Hajlowanie” na Marszu Niepodległości? Posłanki opozycji rozpowszechniają fake newsa

Faszyści „hajlujący” w trakcie Marszu Niepodległości w Warszawie? Taka informacja ze zdjęciem, na którym znajdują się mężczyźni wykonujący salut...

zobacz więcej

W dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Warszawie odbył się marsz pod patronatem prezydenta, zorganizowany przez premiera i rząd. Na marszu odnotowano rekordową frekwencję – ponad 250 tys. osób.

Marsz „Dla Ciebie Polsko” odbył się w miejsce Marszu Niepodległości, po uprzednim porozumieniu rządu ze środowiskami narodowymi.

W Radiu Zet minister Joachim Brudziński był pytany, czy w przyszłości rząd oraz Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar zabrać Marsz Niepodległości środowiskom narodowym.

Brudziński stwierdził, że rząd nie ma „najmniejszego zamiaru” przejmować Marszu Niepodległości, który od początku organizowany jest przez środowiska narodowe.

Zdaniem ministra Brudzińskiego spraw wewnętrznych i rząd organizując wspólny marsz 11 listopada w stolicy odpowiedział na apel środowisk kombatanckich. Przyczyną organizacji tego marszu była też – jak mówił minister – „skrajnie nieodpowiedzialna decyzja” ustępującej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która „podgrzała nastroje” i „mogła doprowadzić do przemocy”.

Brudziński był też pytany o incydenty w trakcie marszu „Dla Ciebie Polsko”. Odnosząc się do spalenia flagi Unii Europejskiej wskazał, że „nie pochwala” tego czynu.

– Symbole na fladze UE – 12 gwiazd, które dla mnie jako chrześcijanina oznaczają gwiazdy otaczające głowę Najświętszej Maryi Panny – są najświętsze – dodał polityk.

W poniedziałek podczas wspólnej konferencji prasowej minister Brudziński i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformowali, że marsz w Warszawie odbył się „godnie i spokojnie”. Potwierdzono również, że wzięło w nim udział ponad 250 tys. osób.

banner

źródło:
Zobacz więcej