RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA chcą podnieść taryfy na auta z UE

Taryfy dla aut z Unii mają wynieść 25 proc. (fot. mat.pras. Daimler-Benz)

Departament Handlu przedstawił Białemu Domowi projekt rekomendacji dotyczących wprowadzenia 25-procentowych taryf celnych na produkty motoryzacyjne sprowadzane z państw Unii Europejskiej.

USA zdeterminowane „postawić się praktykom handlowym, które szkodzą gospodarce”

Biały Dom wie, że cła mogą mieć zły wpływ na firmy i konsumentów w USA, „na krótką metę” – powiedział przedstawiciel administracji. Dodał, że rząd...

zobacz więcej

Przygotowany projekt powstał na podstawie artykułu 232 amerykańskiej ustawy o rozwoju handlu (US Trade Expansion Act) z 1962 r. Przepis pozwala na wprowadzenie wyższych taryf celnych w przypadku „zagrożenia interesów bezpieczeństwa narodowego”.

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa narodowego dla amerykańskiego przemysłu samochodowego przechodzą proces przeglądu pomiędzy agencjami i zostaną omówione na cotygodniowym spotkaniu wysokich urzędników administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Już w czerwcu Trump zagroził Brukselii wprowadzeniem 20-procentowych ceł na samochody z Unii Europejskiej. Oświadczył, że cła ochronne wejdą w życie, jeśli Unia Europejska nie zniesie barier handlowych na amerykańskie produkty.

Prezydent od dawna narzeka na deficyt USA w handlu zagranicznym. Doprowadziło to do nakładania kolejnych ceł między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

źródło:

Zobacz więcej