Służba zdrowia w zapaści, ale szpital nie chce pomocy od Lekarzy bez Granic

Służba zdrowia w Wenezueli jest zaniedbana (fot. Roman Camacho/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala w Caracas oświadczyli, że kierownictwo placówki odrzuciło dar organizacji humanitarnej Lekarze bez Granic. Decyzja jest o tyle niezrozumiała, że w kraju brakuje leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych.

Głód i brak lekarstw. Kryzys humanitarny w Wenezueli

Nie ustaje napięcie polityczne w Wenezueli. W kraju pogłębia się ogromny kryzys humanitarny. Tysiące ludzi szuka ratunku w Brazylii i Kolumbii....

zobacz więcej

– Od ponad trzech, czterech lat walczyliśmy o pomoc dla szpitala uniwersyteckiego Caracas i wszystkich pozostałych szpitali w Wenezueli, a doktor Pablo Castillo odmawia przyjęcia darowizny – powiedziała Margot Monasterios, sekretarz Związku Pracowników szpitala uniwersyteckiego w Caracas.

Agencja EFE poinformowała, że w sieciach społecznościowych krąży oświadczenie Ministerstwa Zdrowia i kierownictwa szpitala, w którym informują o odrzuceniu darowizny zarzucając m. in., że organizacje takie jak Lekarze bez Granic „nie posiadają niezbędnego rejestru sanitarnego”.

Monasterios i osoby, z którymi współpracuje, zaapelowali do dyrekcji szpitala o przyjęcie darów. – Żądamy przyjęcia pomocy dla oddziału chirurgii, który potrzebuje wszystkich tych materiałów i leków – powiedziała w imieniu załogi.

Aktywistka zwróciła się także z apelem do prezydenta Nicolasa Maduro, by umożliwiono innym krajom niesienie pomocy w zakresie leków i środków medycznych. – My ze Szpitala Uniwersyteckiego w Caracas nadal będziemy nalegać i szukać pomocy humanitarnej dla naszego szpitala i wszystkich szpitali w Wenezueli – dodała.

Wenezuela, kraj o największych rezerwach ropy naftowej na świecie, w którym dzienna inflacja wynosi 3 proc., przechodzi poważny kryzys gospodarczy i społeczny. Socjalistyczny rząd uważa, że braki na rynku produktów spożywczych i medycznych są wynikiem sankcji nałożonych na Wenezuelę przez Stany Zjednoczone w 2017 r.

źródło:

Zobacz więcej