Słowak walczy po stronie separatystów w Donbasie. Są zarzuty

Obie strony konfliktu na Ukrainie wspierają ochotnicy w różnych krajów (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Słowacka policja poinformowała o postawieniu zarzutów wobec Maria R., obywatela Słowacji, aktywnie uczestniczącego od 2015 r. w działaniach bojowych na wschodzie Ukrainy po stronie prorosyjskich separatystów. Od 2016 r. na Słowacji jest to czyn karalny.

Donbas: Nasilają się ataki separatystów. Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, którzy w ostatnich dniach...

zobacz więcej

Wciąż walczącemu w Donbasie oskarżonemu grozi kara od dwóch do ośmiu lat więzienia. Policja podkreśliła w komunikacie, że jest to pierwszy na Słowacji przypadek sformułowania oskarżeń przeciwko osobie walczącej na terytorium Ukrainy przeciwko tamtejszej armii.

Słowacki kodeks karny został poszerzony w 2016 r. o zakaz udziału z bronią w ręku w walkach po stronie formacji paramilitarnych, gdy prasa ujawniła, że na wschodzie Ukrainy czynią to Słowacy. Karane jest także werbowanie ochotników, finansowe wspieranie, szkolenie w zakresie produkcji lub użycia broni i szkolenie w technikach bojowych.

Rzeczniczka prokuratury generalnej Andrea Predajniova oświadczyła, że śledztwo rozpoczęło się w styczniu 2017 r. i po sprawdzeniu wszystkich informacji zostało przekazane formacji antyterrorystycznej policji, która prowadziła postępowanie zakończone zaocznym postawieniem zarzutów.

Głównym źródłem informacji o udziale w walkach w Donbasie Maria R. był jeden z blogerów, który ujawnił jego personalia, kryminalną przeszłość oraz zdjęcia z sieci społecznościowych, na których widać go z bronią i w towarzystwie separatystów. Bloger ujawnił także, że najemnik w e-mailach groził mu śmiercią.

źródło:

Zobacz więcej