Bułgaria nie przystąpi do paktu ONZ. „Dokument stymuluje migrację”

Nielegalni syryjscy uchodźcy trafiają m.in. do Warny (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)

– Przeciw oenzetowskiemu paktowi o migracji opowiada się większość klubów. Bułgaria do niego nie przystąpi – poinformował w poniedziałek szef klubu poselskiego rządzącej w tym kraju centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow.

Bułgaria proponuje: 30 tys. euro za nieprzyjętego migranta

Jest nowa propozycja w sprawie obowiązkowego przyjmowania uchodźców, niekorzystna dla krajów, które nie zgadzają się na przymus. Z doniesień mediów...

zobacz więcej

Dodał, że pakt ma być konsultowany z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w środę, lecz jego zdaniem sprawa jest przesądzona, ponieważ przeciw paktowi opowiada się większość klubów.

W piątek liderka opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Kornelia Ninowa powiedziała w parlamencie, że ma nieoficjalne informacje na temat planowanego przystąpienia Sofii do tego porozumienia na grudniowej konferencji w Maroku.

Deputowana ostro skrytykowała władze za zamiar podpisania paktu. – Kto upoważnił rząd do podpisania tego dokumentu, kto podjął decyzję? – pytała. Ninowa podkreśliła, że sprawa nie była dyskutowana ani na posiedzeniu rządu, ani w komisjach parlamentarnych.

Według niej pakt praktycznie „stymuluje migrację”, a treść porozumienia zawiera próbę przekształcenia nielegalnej migracji w legalną. – Należy ściśle rozróżniać uchodźców od migrantów – dodała.

Wicepremier i szefowa MSZ Ekatarina Zachariewa argumentowała, że pakt nie jest konwencją, która wymagałaby ratyfikacji, a jego celem jest wstrzymanie nielegalnej migracji.źródło:

Zobacz więcej