„Hajlowanie” na Marszu Niepodległości? Posłanki opozycji rozpowszechniają fake newsa

Posłanki opozycji i dziennikarz „GW” powielili zmanipulowaną informację na serwisie społecznościowym (fot. PAP/Paweł Supernak / @Immanuela_Kant/Twitter)

Faszyści „hajlujący” w trakcie Marszu Niepodległości w Warszawie? Taka informacja ze zdjęciem, na którym znajdują się mężczyźni wykonujący salut rzymski, pojawiła się w mediach społecznościowych po warszawskim marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Takiego, jak się okazuje, tzw. fake newsa rozpowszechniali m.in.: dziennikarz „Gazety Wyborczej” czy posłanki opozycji.

Polityczny fałsz w kwiatach [OPINIA]

Jakim trzeba być cynikiem, hipokrytą i krętaczem, żeby jednego dnia rzucać możliwie najcięższe oskarżenia pod adresem obecnej władzy, a następnego...

zobacz więcej

Posłanki Joanna Schmidt, Joanna Scheuring-Wielgus (obie z koła poselskiego Liberalno-Społeczni), europosłanka PO Danuta Jazłowiecka, czy też dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski podali w serwisie Twitter posta sugerującego, że w trakcie Marszu Niepodległości w Warszawie doszło do karygodnych zachowań. Na zdjęciu widać grupę mężczyzn, trzymających czarno-czerwone flagi i wykonujących tzw. salut rzymski – popularne wśród środowisk nazistowskich i faszystowskich pozdrowienie.

Problem z informacją jest taki, że takie zdarzenie na Marszu Niepodległości nie miało miejsca, a zdjęcie ilustrujące zostało zrobione w trakcie manifestacji ruchu „Forza Nuova” we Włoszech w listopadzie 2017 roku.

Faktycznie mężczyźni ze zdjęcia rozpowszechnianego przez posłanki opozycji i dziennikarzy nieprzychylnych rządowi Zjednoczonej Prawicy są sympatykami włoskiej organizacji „Forza Nuova”, której przedstawiciele – na zaproszenie ONR – wzięli udział w Marszu Niepodległości. Jednak nie ma żadnych doniesień o złym zachowaniu grupy Włochów w trakcie marszu.

źródło:
Zobacz więcej