To Rosja zakłócała sygnał GPS podczas ćwiczeń NATO? „Kremlowi nic o tym nie wiadomo”

Chodzi o niedawno zakończone ćwiczenia Trident Juncture na północy Europy (fot. Leon Neal/Getty Images)

Władzom w Moskwie nic nie wiadomo o tym, by Rosja miała związek z problemami z funkcjonowaniem nawigacji GPS w trakcie niedawnych ćwiczeń NATO na północy Europy – oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dowódca morskich sił USA w Europie: By odstraszać, musimy być obecni

Odstraszanie wymaga obecności; ćwiczenie Trident Juncture pokazuje zdolności sił NATO, w tym mobilność – powiedział o trwającym w Norwegii...

zobacz więcej

W opinii rzecznika prezydenta Władmira Putina „obecnie istnieje tendencja do ogólnego obwiniania Rosji o wszystkie ciężkie grzechy”. Jego zdaniem takie oskarżenia „z reguły są bezpodstawne”.

O tym, że Rosja może stać za zakłóceniami sygnału GPS w Laponii, podczas zakończonych w zeszłym tygodniu ćwiczeń NATO mówili prezydent i premier Finlandii, Sauli Niinisto i Juha Sipila. Niinisto podkreślił, że należy wyjaśnić, w jaki sposób i z czyjej strony doszło do tej ingerencji.

Ćwiczenia Trident Juncture 2018 w dniach 25 października – 7 listopada były największymi manewrami wojskowymi Sojuszu Północnoatlantyckiego od czasu zakończenia zimnej wojny. Wzięło w nich udział ok. 50 tys. żołnierzy z 31 państw NATO i krajów partnerskich.źródło:

Zobacz więcej