RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szef CSU, koalicjanta w rządzie Merkel, zrezygnuje ze stanowiska

Horst Seehofer odchodzi, by umożliwić bawarskim chadekom odnowę partii, ale stanowisko ministerialne chce zachować (fot. PAP/EPA/Filip Singer)

Horst Seehofer w poniedziałek zapowiedział swoją rezygnację z piastowanego od 10 lat stanowiska szefa bawarskiej CSU. Podkreślił jednak, że zamierza pozostać ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Niemiec.  

Wybory w Bawarii to „trzęsienie ziemi zagrażające Merkel”

„Trzęsieniem ziemi zagrażającym Angeli Merkel” nazywają francuskie media wynik niedzielnych wyborów w Bawarii, w których co prawda Unia...

zobacz więcej

– Zrezygnuję ze stanowiska przewodniczącego, to już postanowione – oświadczył lider Unii Chrześcijańsko-Społecznej na konferencji prasowej w Budziszynie na Łużycach. Wyjaśnił, że jego dymisja ma umożliwić odnowę partii.

Seehofer dodał jednak. że jego rezygnacja z funkcji przewodniczącego CSU „w żaden sposób nie wpłynie” na sprawowane przez niego stanowisko w rządzie. – Jestem ministrem spraw wewnętrznych w rządzie federalnym i nim pozostanę – zapewnił Bawarczyk.

Według wcześniejszych informacji medialnych Seehofer miał zapowiedzieć swoją rezygnację zarówno z funkcji szefa partii jak i z posady ministerialnej.

69-letni polityk na czele CSU stoi od 2008 roku. Na początku 2018 r. zrezygnował ze stanowiska premiera Bawarii, którym był także od 2008 roku. Na jego następcę partia wybrała Markusa Soedera. Seehofer zaś pozostał szefem CSU i na wiosnę objął tekę ministra spraw wewnętrznych w rządzie federalnym Angeli Merkel.

Od tego momentu kilkakrotnie w łonie koalicji rządzącej, złożonej z CSU, siostrzanej, ale działającej poza Bawarią, chadeckiej CDU oraz socjaldemokratycznej SPD doszło do poważnych napięć

Seehofer określany jako „zarówno sojusznik, jak i krytyk Merkel”, uznaje politykę migracyjną kanclerz za zbyt liberalną, swego czasu określił migracje mianem „matki wszystkich problemów”. Wywołało to falę oburzenia m.in. w koalicyjnej SPD.

źródło:

Zobacz więcej