Dar Młodzieży zacumował w Japonii. Kolejny przystanek na trasie narodowego rejsu

Dar Młodzieży płynący w Rejsie Niepodległości dookoła świata zacumował w Osace. To trzecia wizyta fregaty w tym japońskim porcie. Załoga świętuje tam setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Powiedz światu, jak Polska jest dziś piękna”. „Rejs Niepodległości” w Singapurze

Minister transportu Singapuru Khaw Boon Wan odwiedził pokład „Daru Młodzieży”, który w ramach „Rejsu Niepodległości” zawitał do azjatyckiego...

zobacz więcej

Załogę w Osace powitał wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, Jacek Izydorczyk – ambasador RP w Japonii oraz posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

– Przygotowano uroczysty ceremoniał – mówi kapitan żeglugi wielkiej, prorektor do spraw morskich gdyńskiej uczelni profesor Henryk Śniegocki.

W planie uroczystości jest podniesienie Gali Banderowej – prawdopodobnie wielkiej – oraz odśpiewanie hymnu narodowego przez całą załogę żaglowca i zgromadzonych.

– Jest taka wola, aby załogę w tym miejscu, w Osace uhonorować, bo do tej pory miała dużo pracy i krótkie – z reguły dwudniowe – postoje w portach – tłumaczył profesor Śniegocki.

Po południu na pokładzie Daru Młodzieży zostanie odprawiona uroczysta msza święta dla gości i uczestników rejsu.

W Osace odbędzie się także kolejna, już szósta zmiana załogi Daru Młodzieży, którym płynęło dotychczas 757 młodych ludzi, promujących Polskę za granicą. Dar Młodzieży opuści port w Osace 15 listopada. Od 20 maja żaglowiec odwiedził 14 portów, między innymi w Tallinie, Kopenhadze, Szczecinie, Bordeaux, Dakarze, Kapsztadzie i Singapurze. Cumował w 13 państwach i dwukrotnie przepłynął równik. Do Gdyni Dar Młodzieży wróci w marcu przyszłego roku.

banner

źródło:
Zobacz więcej